Sözcü Plus Giriş

E Devlet BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet girişi ile BİMER başvurusu ve başvuru sonucu sorgulama işlemleri yapılabilir. E devlet Bimer işlemleri ve diğer detayları sizler için açıkladık.

Güncellenme: 14:48, 26/11/2015
E Devlet BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet aracılığı ile kişilerin resmi hizmetlerden yararlanması mümkün olurken, bu konuda en çok ilgi gören uygulamalardan birsi BİMER olmaktadır. E devlet BİMER başvuru sonucu sorgulama gibi işlemler sayesinde kişiler yaptığı başvuru takibini gerçekleştirmesi de mümkündür. Bu açıdan başvuru yapan ve başvuru takibi gerçekleştirmek isteyen tüm kişilerin e devlet BİMER başvuru sonucu sorgulama hizmetinden yararlanması gerekmektedir.

E devlet aracılığı ile sunulan hizmetler arasında en çok kullanılan e devlet BİMER başvuru sonucu sorgulama hizmetinden yararlanacak olan kişilerin ilk olarak sisteme üyelik bilgileri ile giriş yapması gerekmektedir. Üyelik girişi yapıldıktan sonra ise e devlet hizmetleri arasında bulunan BİMER başvuru sonucu sorgulama bağlantısına tıklanması yeteri olacaktır. İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra kişi tarafından yapılan başvurular ve başvuruya verilen cevaplar açılacağı için ek bir işlem yapılmasına gerek kalmadan ekranda yer alan bilgiler üzerinden inceleme yapılarak bilgi sağlanabilir. Sunulan sorgulama işlemlerinden yararlanılması için önceden bildirim oluşturulması ve bunun Başbakanlık'a gönderilmesi gerekmektedir. Ardından sorgulama yapılarak sonuç bilgisi alınabilmektedir. Bu bakımdan internet üzerinden yapılacak işlemler ile birlikte kişilerin hem başvuru yapması hem de başvuru sonrasında resmi olarak hangi işlemlerin yapılabildiğini kolay bir şekilde görebilmektedir.

BİMER Nedir?
Başbakanlık İletişim Merkezi'nin kısaltması olarak kullanılan BİMER, kısa süre önce Başbakanlık tarafından faaliyete geçirilen özel bir sistemdir. Çok önemli konularda ve ya çözümlenemeyen sorunlarda Başbakanlık ile iletişime geçerek yardım almak isteyenlerin kullandığı BİMER, bugüne kadar pek çok konuda vatandaşlara bilgi sağlamıştır. E devlet üzerinden kullanıma sunulan BİMER aynı zamanda kendi resmi internet sitesi üzerinden de kişilere hizmet vermektedir. Bu açıdan iki sistemden birisinin kullanması talebin Başbakanlık'a iletilmesi için yeterli olacaktır. Üstelik sistem üzerinden yapılacak olan tüm işlemler tamamen ücretsizdir.

Yayınlanma Tarihi:09:40,