Sözcü Plus Giriş

Yurtdışından Türkiye’ye cihaz sokan ve bu cihazı Türkiye’de kullanmak isteyenlerin telefonunu kayıt ettirmesi gerekmektedir. Telefon kayıt işlemleri ise her telefonda bulunan ve farklı olarak kodlanmış IMEI numarası üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle cihazın IMEI numarasının öğrenilmesi ve ardından IMEI numarasının sisteme kayıt edilmesi yeterli olacaktır. Kayıt işlemi yapılmayan cihazların Türkiye’de kullanılması engelleneceği için kişilerin mağdur olmamak adına IMEI sorgulama yapması ve ardından kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. IMEI ile ilgili işlem yapacakların e devlet üzerinden bu konuda bilgi alması mümkündür. E devlet aracılığıyla IMEI sorgulama hizmetinden yararlanacak vatandaşlar tüm işlemlerini kolay bir şekilde yapabilir.

Üstelik sunulan hizmetler arasında kayıt hakkının ne kadar kaldığı ve kaydedilen cihazların durumu gibi hizmetler de bulunduğundan kişiler kayıt işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. E devlet aracılığı ile sunulan hizmetler tamamen ücretsiz olup kişilerin kullanımına bırakılmıştır. Cihazların kullanımında herhangi bir sorun yaşamak isteyen istemeyen kişiler cep telefonlarındaki özel kod üzerinden belirtildiği gibi sorgulama yapabilir. Sorgulamaların ücretsiz olması hizmetlerden sınırsız bir şekilde yararlanılmasını da sağlamaktadır. Üstelik sadece belirtilen hizmet için değil e devlet bünyesine dahil edilmiş olan tüm hizmetlerden aynı zamanda yararlanmak mümkündür. Bu açıdan cep telefonları için yapılan bu sorgulama sonrasında diğer kurumlara ait hizmetlere geçiş yapılabilir ve kolay bir şekilde güncel bilgiler öğrenilebilir.

E devlet üzerinden işlem yapmak isteyen kişilerin üyelik oluşturulması zorunludur. Üyelik oluşturmak için kişilerin TC kimlik numarası gibi bilgilerin kullanılması gerektiği gibi PTT üzerinden ücretli olarak satılan e devlet şifresinin de alınması gerekir. Şifre alındıktan sonra TC kimlik numarası ile birlikte şifrenin gerekli alanlara girilmesi yeterli olacak ve portala erişim sağlanacaktır. Üyelik ile ilgili işlem yapmak isteyenlerin için yapılması gerekenler bu kadar basit bir şekilde tamamlanabilmektedir. Bu açıdan devlet portalı üzerinden işlem yapmak isteyen tüm kişiler belirtilen adımları takip ederek üyelik işlemini tamamlayabilir ve ardından gerek duyulduğu anlarda direk giriş bölümünden giriş yaparak hizmetlere erişim sağlayabilir.

Yayınlanma Tarihi:07:44,