Reklamsız Sözcü

E Devlet ile Askerlik Sorgulama İşlemlerini Yapabilirsiniz

E devlet aracılığı ile askerlik konusunda da pek çok bilgi alınabilir. E devlet askerlik sorgulama hizmetleri ile ilgili detaylar haberimizde.

android-time 08:01
E Devlet ile Askerlik Sorgulama İşlemlerini Yapabilirsiniz
E devlet aracılığı ile askerlik konusunda da pek çok bilgi alınabilir. E devlet askerlik sorgulama hizmetleri ile ilgili detaylar haberimizde.

Türkiye Cumhuriyeti kişi olan erkekler için askerlik zorunlu bir vazifedir. Bu nedenle askerlik dönemi gelen kişilerin herhangi bir tecil durumu bulunmuyorsa askerlik işlemlerinin başlatılması ve bu işlemlerin ardından da askere alınacak tarih itibariyle askerliğin başlaması gerekmektedir. Askerlik ile ilgili işlemlerin yapılabileceği online platform e devlettir. Erkek vatandaşlar e devlet üzerinden yapacakları işlemler ile birlikte askerlik durumunu kolay bir şekilde takip edebilir. Bu açıdan sizler de askerlik ile ilgili sorgulamalar için e devlet kapısını kullanabilirsiniz. E devlet üzerinden sunulan askerlik sorgulama hizmetleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

E devlet üzerinden askerlik sorgulama işlemlerini yapacak kişilerin ilk olarak üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerekir. E devleti kullanabilmek için daha önceden herhangi bir işlem yapmayan ve üyeliği bulunmayan kişilerin sorgulama için bu konuda yapması gereken üyelik açmaktır. İnternet üzerinden e devlet için üyelik açılması mümkün olmadığından kişilerin bu konuda ilk olarak PTT'ye başvuru yapması gerekir. PTT yapılacak başvuru sonrasında giriş için gerekli olan şifre temin edilecektir. E devlet aracılığıyla sunulan şifre ücretli olarak satıldığından gerekli olan ücretin de verilmesi gerekmektedir.

E devlet aracılığı ile yapılacak olan işlemler sadece askerlik durumu sorgulama ile sınırlı değildir. Milli Savunma Bakanlığı üzerinden yapılabilecek olan pek çok işlem portal aracılığıyla sunulduğundan kişilerin Milli Savunma Bakanlığı ve askerlik şubelerine gitmesine gerek kalmadan işlemlerini internet üzerinden yapması mümkündür. Bu açıdan sizler de bu imkândan yararlanmak için devlet portalını kullanabilirsiniz. Üstelik sunulan hizmetlerin internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir olması kişilerin kurumlara gitmesini gerektirmediği için avantaj sağlamaktadır. Çalışan ve bu nedenle işlemlerini yapmak için kurumlara gidemeyen kişiler online olarak yapacaklar işlemlerle hem işlerini aksatmaktan kurtulabilir hem de kolay bir şekilde yapması gereken işlemleri yapabilir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:5326.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more