Reklamsız Sözcü

E Devlet İlk Giriş ve Şifre İşlemleri

E devlet hizmeterinden yararlanmak isteyenlerin önce olarak e devlet üyeliğini alması gerekmektedir. işte üyelik ve şifre işlemleri ile ilgili detaylar...

android-time 08:11
E Devlet İlk Giriş ve Şifre İşlemleri
E devlet hizmeterinden yararlanmak isteyenlerin önce olarak e devlet üyeliğini alması gerekmektedir. işte üyelik ve şifre işlemleri ile ilgili detaylar...

Devletin resmi kurumları tarafından kişilerin online olarak bilgi almasını sağlamak amacıyla hizmetler oluşturulmuş ve kullanıma sunulmuştur. Sunulan online hizmetlerden yararlanacak olan kişiler herhangi bir ücret ödemesine gerek kalmadığı gibi istenildiği konuda bilgi alabilmektedir. Sunulan hizmetler yoğun bir ilgi gördüğü gibi e devlet portalına gösterilen bu ilgi ile birlikte sistem sürekli güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Online olarak sunulan hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin yapması gereken önemli bir işlem üyelik açılmasıdır. Üyelik açmadan online olarak hizmetlerden yararlanılması mümkün olmadığı gibi kişilerin herhangi bir şekilde işlem yapabilmesi için profil bilgileri üzerinden sisteme erişim sağlaması gerekmektedir.

E devlet üyelikle ilgili işlemlerde yetkili olan kurum PTT olduğundan kişilerin PTT'ye müracaat etmesi gerekecektir. PTT'ye gidildiğinde ücretli olarak satılan şifrenin alınması ile sisteme erişim sağlanacaktır. Şifre almak isteyenlerin bizzat PTT'ye müracaatta bulunması gerektiği de unutulmamadır. Kimlik ibrazı ile yapılan şifre alım işlemlerinde kişilerin şifre için gerekli olan ödemeyi de yapması gerekir. Yapılacak olan işlemler sonrasında e devlete giriş yapılabilmesi için gerekli olan şifre temin edilmiş olacaktır. Böylece herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan alınan şifreyle sisteme erişim sağlanabilir. Kişilerin erişim sağlamak için kullanacağı şifre, ilk kullanım sonrasında değiştirilmelidir. Bu nedenle hizmetten yararlanacak olan kişilerin unutmayacağı bir şifre seçmesi bu konuda sorun yaşanmasını da önleyecektir.

Kişilerin online olarak sürekli işlem yapılmasını sağlayacak e devlet şifresinin unutulması halinde online olarak işlem yapılabilmesi ve yeni şifrenin alınabilmesi için sistemde önceden cep telefonu ve mail onay işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu açıdan kişilerin ilk giriş sonrasında mutlaka mail ve cep telefonu onaylarını yapması gerekmektedir Bu sayede e devlet hesabı güvence altına alınacak ve sonraki şifre değiştirme ya da şifre unutma gibi durumlarda tekrar tekrar PTT'ye gidip şifre almaya gerek kalmadan şifre kullanabilecektir. E devlet sistemini kullanan kişilerin yaşadığı en büyük problem ilk girişte mail ve cep telefonu onaylarının yapılmamasıdır. Bu tür durumlarda kişilerin şifre unutması halinde yapılması gereken işlem tekrar PTT'ye müracaat edip ücretli olarak satılan şifrenin alınmasıdır. İkinci ve daha sonraki alımlarda şifre ücreti de artmakta ve kişiler daha yüksek bir ücret üzerinden şifre almak zorunda kalmaktadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:5126.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more