Sözcü Plus Giriş

E Devlet ilk giriş ve şifre işlemleri

E devlet sisteminden işlem yapmak için e devlet ilk giriş ve şifre işlemlerinin yapılması gerekmektedir. İşlemler ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Güncellenme: 14:37, 26/11/2015
E Devlet ilk giriş ve şifre işlemleri

Devlet hizmetlerinin bir araya getirildiği devlet portalı için kişilerin ilk olarak e devlet ilk giriş ve şifre işlemleri yapması gerekmektedir. Üyelik sistemine sahip olduğu için devlet sistemi üyeliği olmadan herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Bu nedenle hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak e devlet ilk giriş ve şifre işlemlerini yapması gerekecektir.

E devlet ilk giriş ve şifre işlemleri için PTT'ye müracaat edilmesi gerekmektedir. PTT'ye yapılacak başvuruda kişilerin ücretli olarak satılan e devlet şifresini alması yeterli olacaktır. Şifrenin alınması ile birlikte herhangi bir sorunyaşanmadan direk e devlet ilk giriş ve şifre işlemleri kapsamında sisteme erişimsağlanacaktır. E devlet ilk giriş yapıldığında kişilerin yeni bir şifre belirlenmesi gerekir. Şifre belirlenmesinin ardından ise yapılması önerilen işlemler mobil ve mail onayının yapılmasıdır. Böylece herhangi bir sorun oluştuğunda direk cep telefonu ve mail üzerinden gerekli sıfırlama işlemleri ile hesap güvenliği sağlanabilir. Bu bakımdan e devlet ilk giriş sonrasında sistem üzerinden profil ayarlarının yapılması gerekmektedir.
Devlet sistemi girişi konusunda PTT'nin yakınında yeni bir sisteme daha geçildiğinden dolayı e devlet ilk giriş ve şifre işlemleri de değişmiş durumdadır. PTT dışında bankaların online bankacılık sistemlerine üyeliği olan kişiler, giriş bölümünde yer alan interaktif bankacılık sistemleri aracılığı ile sisteme erişim sağlayabilir. Bu açıdan PTT'ye gidilmesi yerine online bankacılık sistemleri giriş seçeneği de kullanılabilir. Fakat bu konuda herhangi bir bankadan hizmet almayanların bu seçeneği kullanması mümkün değildir. Bu tür durumlarda da yine e devlet ilk giriş ve şifre işlemleri için PTT tek seçenek durumunda kalmaktadır.
Sisteme giriş yapmak için üyelik sahibi olan kişiler, resmi işlemler için büyük bir kolaylık yaşamaktadır. İnternetüzerinden yapılacak işlemler ile birlikte herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmadan kolay bir şekilde bilgi sağlanabilir. Bu açıdan sizler de bu kolaylıklar için üyelik oluşturabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi:06:45,