Reklamsız Sözcü

E Devlet şifresi ile KYK geri ödeme sorgulama nasıl yapılır?

E devlet girişi ile KYK geri ödeme sorgulama işlemleri online olarak nasıl yapılır işte detaylar...

android-time 07:50
E Devlet şifresi ile KYK geri ödeme sorgulama nasıl yapılır?
E devlet girişi ile KYK geri ödeme sorgulama işlemleri online olarak nasıl yapılır işte detaylar...

KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerin yönelik sunulan hizmetler, online olarak da sorgulanabilir. Örneğin alınan burs ve kredilerin durumu online olarak kontrol edilebilir. Öğrenciler güncel borç durumlarını ve KYK’ye olan geri ödeme planlarını takip edebilirler. Peki KYK geri ödeme sorgulaması nasıl gerçekleştirilir?

E Devlet KYK Hizmetleri
E devlet üzerinden belirtilen şekilde hizmet almak isteyen öğrenci ya da mezun olan kişilerin, e devlet için üyelik oluşturması gerekir. Üyeliği olan kişiler üyelik bilgileri ile sisteme erişim sağlayabilirken, üyeliği olmayan kişilerin PTT üzerinden alacağı e devlet şifresi ile erişim sağlaması mümkündür. Buaçıdan kişiler kolay bir şekilde üyelik işlemlerini çözümleyerek, e devlet giriş ekranını geçebilir. Giriş yapıldıktan sonra ekranda e devlet üzerinden hizmet veren kurumların listesi çıkacaktır. Ekranda yer alan kurumlar arasından yapılacak sorgulama türüne göre seçim yapılmalıdır.

KYK geri ödeme sorgulama işlemlerini yapmak için e devlet listesinde yer alan Kredi Ve Yurtlar Kurumu'nun seçilmesi yeterli olacaktır. Seçim sonrasında ekranda KYK tarafından online olarak sunulan hizmetler listelenecektir. Sadece geri ödeme için değil, diğer KYK hizmetleri üzerinden de bilgi alınması, sorgulama yapılması mümkündür. Kişiler istediği hizmeti seçerek, ilgili hizmete ait durumunugörüntüleyebilir. Online olarak sunulan e devlet hizmetlerindenyararlanacak olan kişiler herhangi bir sınırlama olmadığı için istenilen seçimler yapılarak, kolayca bilgiler görülebilecektir.

KYK Kredi Nedir?
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilerin eğitim döneminde maddi açıdan bir zorluk çekmemesiiçin aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Başvuru yapılmasının ardından öğrencilere sağlanan bu kredi, Ziraat Bankası üzerinden ödenmekte ve her öğrenci için Ziraat Bankası banka kartı çıkartılmaktadır. Öğrenciler kredilerin ödeme gününde ATM'ler aracılığı ile her ay ödeme alabilmektedir. Fakat kredi geri ödemeli olduğu için mezun olan öğrencilerin eğitim döneminde alınan kredileri ödemesi gerekmektedir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:5926.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more