Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ/ ANKARA

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Kardak krizinde ortaya konan siyasi ve askeri iradenin AKP hükümeti tarafından 13 yıldır dikkate alınmadığını savundu.

Pekşen, TBMM Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesinde, Meclis'in ada sorununa el atmasını istedi. Önergede, Yunanistan'ın egemenliği kendisine devredilmeyen kara parçaları üzerinde hak iddia etmesiyle ada sorunu yaşandığı kaydedildi.

5 KRİTİK SORUN VAR

Ege Deniz'nde 24 tanesi 100 km2'den büyük bin 800 kadar kara parçası bulunuyor. Önergenin gerekçesinde, iki ülke arasında krize neden olan temel sorunun 5 ana kaynağı olduğu şöyle ifade edildi:

*DENİZ SINIRI YOK: Karasuları ve kıta sahanlığı ile bu alanların sınırlandırmalarını da kapsayan deniz yetki alanlarını gösteren bir deniz sınırı mevcut değil.

*SİLAHSIZLANDIRMAYA AYKIRI: 1923 Lozan Antlaşması, 1947 Paris Antlaşması ve konuya ilişkin diğer uluslararası belgeler çerçevesinde Doğu Ege Adaları'nın silahsızlandırılmış statüsüne Yunanistan aykırı hareket ediyor.

*GENİŞLİĞİ 4 MİL UZATTI: Yunanistan'ın karasuları genişliğinin 6 deniz mili olmasına karşın, uluslararası hukuka aykırı olarak ulusal hava sahasının 10 deniz mili genişliğinde olduğunu iddia ediyor.

*EGEMENLİK SORUNU GÖRÜYOR: Arama Kurtarma (SAR) Faaliyetleri ve arama kurtarma bölgeleri hakkındaki uyuşmazlığa, Yunanistan'ın egemenlik sorunu olarak yaklaşıyor.