Elinde güneş paneliyle yürüdü, lambayı yaktı!

İstanbul 1. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı İlbay Çep’den doğal enerji kaynağı önerisi.

Elinde güneş paneliyle yürüdü, lambayı yaktı!

Yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olmamıza rağmen yeterince değerlendirilemediğini belirten İstanbul 1. Bölge’den bağımsız milletvekili adayı İlbay Çep, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin ortak çalışması ile projelendirilen güneş paneline sarılıp Kadıköy İskele meydanında “lambayı” yaktı. Çep, “Bu ülkede güneş var, bu ülkede püfür püfür rüzgar var, başka bir kaynağa ne gerek var” dedi.

‘TEMİZ BİR ÇEVRE BIRAKALIM’

Güneş enerjisi panellerinin 10 volta kadar enerji ürettiğini ve seri bağlanarak tarlalarda su pompalarının çalıştırılabileceğini söyleyen bağımsız aday İlbay Çep, “Radyasyonla kirlenmiş bir dünya değil, çocuklarımıza ter temiz bir çevre bırakmak istiyoruz” diye konuştu.

Temiz enerjiye dikkat çeken eyleminin ardından Çep, evde kendi ördüğü yünden yapılmış yeşil-mavi bileklikleri, aktiviteye katılan öğrencilerine tek tek takarak and içirdi ve basın bültenini dağıtarak eylemine son verdi.

YALIN AYAK YÜRÜMÜŞTÜ

Dünyanın, özellikle Japonya’da yaşanan Fukuşima nükleer santrali faciasından sonra bu tür enerji üretiminden vazgeçmeye başladığını dile getiren İlbay Çep, geçtiğimiz hafta Ankara'da TBMM'ye “yalınayak” yürüyerek, makam aracı saltanatını protesto etmişti.
***********
GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ NEDİR?

Güneş pilleri diye anılan cihazlar, yarı iletkenleri kullanarak, güneş ışığından elektrik enerjisi üretirler. Güneş pilleri, kurulan sisteme bağlı olarak birkaç kW’dan birkaç MW’a kadar elektrik üretebilir. Son yıllarda, evlerde elektrik şebekesi ile birlikte çalışan sistemler de yaygınlaşmıştır. Gerek kullanımdaki artış, gerekse teknolojik gelişmeler nedeniyle güneş pillerinin üretim maliyetinde her yıl azalış görülmektedir. Bir güneş pili panelinin watt başına maliyeti yaklaşık 4 dolar seviyesine inmiştir. Gelişmiş ülkelerin sunmuş olduğu teşvikler, güneş pillerinin yatırım maliyetinin 5 ile 10 yıl arasında geri dönebilmesini sağlamaktadır.

ELEKTRİK ŞEBEKESİNE BAĞLANABİLİR

Evsel amaçlı kullanılan güneş pilleri bir inverter aracılığı ile elektrik şebekesine bağlanmakta, böylece üretilen elektriğin akülerde depolanmasından tasarruf edilmektedir. Güneş pili kullanımındaki artış o kadar büyüktür ki, yarı iletken üretiminin talebi karşılayamaması, Güneş pili üretiminin artışında kısıtlamaya neden olmuştur.
Türkiye’nin yıllık ortalama güneşlenme süresi ise 2623 saattir. Yılın 10 ayı boyunca teknik ve ekonomik olarak ülke yüzölçümünün yüzde 63’ünde ve tüm yıl boyunca yüzde 17’sinden yararlanılabilir.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...