Sözcü Plus Giriş

En özel anne Zübeyde Hanım törenle anıldı!

Ulu Önder Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, İzmir'de törenle anıldı. Geleneksel Zübeyde Hanım Koşusu'nda da sporcular Zübeyde Ana'ya koştu.

Güncellenme: 18:04, 10/05/2015
En özel anne Zübeyde Hanım törenle anıldı!

O, bir annenin tüm dünyayı değiştirebileceğinin en güzel örneği! O’nun yetiştirdiği evlat kazandığı zaferlerle bir ulusun kurtarıcısı ve ışığı oldu. Evladının ışığı bir ulusu sonsuza kadar aydınlatacak!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, Anneler Günü’nde İzmir’in Karşıyaka İlçesi’ndeki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka İlçesi’ndeki anıt mezarında düzenlenen törene Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Hüseyin Mutlu Akpınar, eşi Zehra Akpınar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Zübeyde Hanım’ın mezarına çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

“ZÜBEYDE HANIM EN BÜYÜK ANNE”

Türk Anneler Birliği Karşıyaka Şube Başkanı Feyza Işıklı, Zübeyde Hanım’ın en büyük anne olduğunu ve onu anlatmanın çok zor olduğunu söyledi. Işıklı, “Zira bu zorluğun kahramanı dünyanın kahramanı büyük önderimiz Atatürk’tür. Zübeyde ana doğurduğu evladını adım adım izleyerek Kurtuluş Savaşı’nda destek olmak için oğlunun yanında yer almıştı. Dünyanın hiçbir milletinde böylesine yüce bir devlet adamı yoktur. Zaman zaman Türkiyemizi kıskananlar bizleri birbirimizden koparmak, çatışmalara sürüklemek sevdasına kapılmaktadırlar ama asla bunda başarılı olamayacaklar. 78 milyon evladımızı biz analar dünyaya getirdik, bizleri idare eden evlatlarımıza, devletimize, ordumuza, güvenlik güçlerimize ve özellikle gençlerimize inanıyor yüreğimizle güveniyoruz” dedi.

“YÜREĞİMİZİN EN DEĞERLİ KÖŞESİNDE YAŞATIYORUZ”

Annelere her gün gereken değerin verilmesini isteyen Zehra Akpınar da, “Şefkati, sabrı, umudu ve sevgiyi yüreğinde herkesten çok taşıyan değerli anneleri anlatmak için bir gün yeterli değildir. Her gün gereken değer verilmelidir. Annelik en yüce ve kutsal vazifedir. Öyle anneler vardır ki yetiştirdiği evlat tarafından kurulan Cumhuriyet, sonsuza kadar bir ulusa ışık tutar. Böyle bir anneye kucak açmaktan, sonsuz istirahatinde onu kentimizin ve yüreğimizin en değerli köşesinde yaşatmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.

“DUYGUSAL ANLAR YAŞADI”

Başkan Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu, konuşmasında kadınlarla ilgili bazı rakamlara değindi. Kocaoğlu, “Ben de sevgi sözcükleriyle bezenmiş cümleler kurup duygu yüklü bir konuşma yapmak isterdim. Ama ülkemizin ve kültürel coğrafyamızın acı gerçeklerini göz ardı etmeden pembe tablolar çizmeyi de çok doğru bulmuyorum. Elbette doğanın kadına lütfettiği en yüce makam olan anneliğin hazzını doyasıya yaşayacağız. Peki doğanın kendi kanunlarıyla verdiği o yüksek makamdan insan eliyle alaşağı edilmeye çalışılan kadının gerçeğini göz ardı mı edeceğiz. Namus, töre ve kıskançlık gibi çeşitli bahanelerle katledilen kadınlarımızı bir kez daha hatırlamak zorundayız. Bugün Türkiye’de okuma yazma bilmeyen her 10 kişiden 8’ini kadınların oluşturduğunu, okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyen kadın sayısının ise 14 milyona yaklaştığını, 1990 yılında kadıların işgücüne katılma oranının yüzde 34’ken bugün yüzde 28’e gerilediğini unutmayacağız elbette” dedi. Atatürk’ün, annesinin ölüm haberini aldığı anı törene katılanlarla paylaşan Kocaoğlu, duygusal anlar yaşadı.

Törenin ardından kadınlara çiçek dağıtıldı, Zübeyde Hanım’ın mezarına karanfil bırakıldı.

ZÜBEYDE ANA’YA KOŞTULAR

Anneler Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutlayan Karşıyaka Belediyesi, geleneksel hale gelen Zübeyde Hanım Koşusu’nu bu yıl da coşku ve yoğun katılımla gerçekleştirdi.

Zübeyde Hanım Koşusu’na bu yıl her yaştan 700 sporcu katıldı. Katılımcılar, Anayasa Meydanı’ndan Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı’na kadar koştu.

Anayasa Meydanı’ndan başlayan koşu, Girne ve Atatürk Caddesi üzerinden devam ederek Zübeyde Hanım’ın Alaybey’deki Anıt Mezarı’nda son buldu. Yarış kapsamında, 4 bin 200 metrelik parkur koşuldu. En küçüğü 10, en büyüğü 80 yaşında olan tüm katılımcılara katılım belgesi verilirken, dereceye girenlere madalya verildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, şöyle konuştu:

“Karşıyaka bir spor kenti ve böylesi anlamlı etkinlikleri gerçekleştirmek bizlere mutluluk veriyor. Bugün tam anlamıyla 7’den 77’ye herkes aileleriyle birlikte burada. Koşumuza 700 kişinin katılması son derece anlamlı ve bizlerin spora olan tutkusunu açıklamak adına çok önemli. Belediye Başkanı olarak söz veriyorum ki; var olanları yıkanlara rağmen, modern bir koşu pistini ilçemize kazandıracağız.”

ZÜBEYDE HANIM KOŞUSU SONUÇLARI
* BAYANLAR:

10-12 yaş: 1. Zişan Hazal, 2. Nazlı İnce, 3. Ece Canıvar
13-15 yaş: 1.Bilge Ece Seyhan, 2. Eda Yakar, 3. İzgi Akkeçeli
16-19 yaş: Ayşe Bayram, 2. Alenay Bircenm Saylan, 3. İrem Karaarslan
20-29 yaş: Yağmur Aydoğan, 2. Behlül Öncel, 3. Çiğdem Güleç
30-34 yaş: 1. Duygu Işık, 2.Sabiha Yıldız Yıldırım, 3. Ratibe Pelin Aydın
35-39 yaş: 1. Selma Akgün, 2. Zehra Hızal, 3.Özge Karadağ
40-44 yaş: 1. Aylin Karabağ, 2. Esra Deniz Tarhan, 3. Bağdat Yezel
45-49 yaş: 1. Gülgün Erdoğan, 2. Latif Çömlek, 3. Meral çalllı
50-54 yaş: 1.Sevim Dokuzlar, 2. Fatma Anter, 3. Raziye tanınmış
55-59 yaş: 1. Talin Bayraktar, 2. Vildan Avkan Oğuz
60-64 yaş: 1. Ayşe Fulya Konaralp, 2. Aysel Yıldız, 3. Perihan Doğan
65-69 yaş: 1. Gazel Demiray, 2. Verda Cahide Mutlu
70 yaş üzeri: 1. Mürşide Poyraz
* ERKEKLER
Engelliler kategorisi 1. Mehmet Ali Köroğlu
10-12 yaş: 1.Emir Arıcı, 2. Ege Karaçetin, 3. Koray Büyüksoy
13-15 yaş: 1. Atakan Tiktaş, 2. Efe Egemen Şen, 2. Yiğit Tursun
16-19 yaş: 1. Gültekin Er, 2. Caner Algün, 3. Hüseyin Hallaç
20-29 yaş: 1. Mehmet Aydıngör, 2 M. Barış İlhan, 3. Murat Tanınmış
30-34 yaş: 1. Mesut Onaran, 2. Erdal Aytekin, 3. Müslüm Keskin,
35-39 yaş: 1. Gökmen Aras, 2. Erdal Gürbüz, 3. Fikri Yavaş,
40-44 yaş: 1. Ahmet Bayram, 2. Vahit Erhan, 3. İsmail Cem Yetiz
45-49 yaş: 1Turgay Baskın, 2. İsmail Adıgüzeloğlu, 3. Muhammet Özdemir
50-54 yaş: 1. Mehmet Yener, 2. Hamit Bilge, 3. Nazif Göktürk
55-59 yaş: 1. Abdullah Ertekin, 2. Hüseyin Durmaz, 3. Yaşar Anter
60-64 yaş: 1. Necdet Yergök, 2. Hüseyin Polat, 3. Ahmet Bacaksızoğlu
65-69 yaş: 1. Hasan Kasap, 2. Mustafa Öktem, 3. Osman Nuri Konuralp
70-74 yaş: Mahsur Doğan, 2. Okan Karakaş
75-79 yaş : 1. Ergüder Yönt, 2. İlhan Kart, 3. Şerafettin Çetinalp
80 yaş ve üzeri: 1. Orhan Kart

 

 

Yayınlanma Tarihi:12:53,