Erdoğan paralel yapı için “Ankebut yapı” dedi. Ankebut ne demektir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapı için bu sefer "Ankebut Yapı" dedi. Peki Ankebut ne demektir? Ankebut Yapı ne anlama geliyor?

Erdoğan paralel yapı için “Ankebut yapı” dedi. Ankebut ne demektir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Valiliğince organize edilen kahvaltıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine hitap etti. Erdoğan konuşmasında paralel yapı için Ankebut Yapı benzetmesi yaptı. Peki nedir Ankebut Yapı? Ankebut ne demektir? İşte Erdoğan’ın konuşmasında bahsettiği Ankebut Yapı …

“Biz bu yapıyla (paralel yapı) mücadele etmeye başladığımızda kimileri bize şunu söyledi: ‘Gayretullah'a dokunmaktan' bahsediyorlardı bize. Asıl Müslümanlara zulmedenlere ram olanların, onlarla al takke ver külah ilişkiye girenlerin yanında yer almak, buna müsamaha göstermek Gayretullah'a dokunur. Burada eksikten, kusurdan, hatadan, basit zaaflardan, masum ısrardan bahs etmiyoruz. Burada inancımızın ve milletimizin varlığına kastedenlerin emrine girmiş bir ankebut yapıdan söz ediyoruz.”

ANKEBUT NE DEMEKTİR?

Ankebut nedir? Ankebut örümcek manasına gelir. Aynı zamanda Ankebut Suresi, Kur’an’ın 29. suresidir. Ankebut Suresi’nin 41. âyetinde kâfirlerin işleri örümcek ağına benzetildiği için sûre bu ismi almıştır. Ankebut Suresi, Mekke döneminde indirildiğine inanılan 69 ayetten oluşur. Adını 41. âyetteki “el-Ankebut” kelimesinden almıştır.

Ayete göre evlerin en dayanıksızı örümcek evidir; “Allah’tan başkalarını dost edinenlerin durumu, kendine bir ev edinen örümceğin durumu gibidir. Evlerin en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir. Keşke bilselerdi!” (Ayet 41)

Surede başlıca, Allah'ın birliği, peygamberlik, öldükten sonra dirilme gibi temel inanç konuları ile, Nuh, İbrahim, Lut ve Şu'ayb gibi peygamberlerin kıssaları konu edilmektedir. Surede yine Ad ve Semud gibi kavimlerle Kârûn ve Haman gibi mitolojik kişilerin hikayeleri dikkat çekilmektedir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...