Sözcü Plus Giriş

Erdoğan ve Davutoğlu’na suç duyurusu

ÖHD İzmir Şubesi üyesi bir grup avukat, HDP binalarında meydana gelen patlamalarla ilgili Bayraklı adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Güncellenme: 16:07, 20/05/2015
Erdoğan ve Davutoğlu’na suç duyurusu

Avukatlar, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu hakkında ‘tehdit’, ‘Siyasi hakların kullanılmasının ve siyasi partinin faaliyetlerinin engellenmesi’, ‘görevi kötüye kullanma’ iddialarıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe verip, suç duyurusunda bulundu.

Bombacıyla sohbet eden HDP'li konuştu

Bombacıyla sohbet eden HDP’li konuştu

Adliye önünde grup adına basın açıklaması yapan avukat Ezgi Kasun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin yaptıkları açıklamalarla HDP’yi hedef haline getirdiklerini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın “uzantı”, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “hain”, AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun “Oraları başına yıkarız”, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “HDP barajı geçemezse süper olur” ifadelerini kullanarak HDP’yi hedef gösterdiklerini söyleyen Kasun, “Bu açıklamalar nedeniyle bugüne kadar HDP’ye yönelik 63 saldırı gerçekleştirilmiş, en son ise kanlı bir katliam girişiminde bulunulmuş, Mersin il ve Seyhan ilçe örgütü eş zamanlı bombalanmıştır. Faili meçhul olmayan bu olayların sorumlusu AKP iktidarıdır. HDP’nin yükselişi karşısında siyasi iktidar büyük korkuya kapılarak adeta freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağıya gitmektedir” dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından Erdoğan, Davutoğlu, Soylu, Akdoğan ve İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk hakkında ‘tehdit’, ‘Siyasi hakların kullanılmasının ve siyasi partinin faaliyetlerinin engellenmesi’, ‘görevi kötüye kullanma’ iddialarıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesini verdi. (DHA)

Yayınlanma Tarihi:16:06,