Reklamsız Sözcü

“Erdoğan’a hakaret” TBMM gündeminde

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi

android-time 10:55
“Erdoğan’a hakaret” TBMM gündeminde
Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, 13 yılda Cumhurbaşkanı'na hakaret gerekçesiyle kaç kişi hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütüldüğünü sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Ankara Barosu tarafından “Cumhurbaşkanı’na Hakaret Suçunun Anayasa’ya Aykırılığı ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” düzenlenmiştir. Düzenlenen Çalıştayda konuşmacılar tarafından ifade edilen sayılara göre; 1,5 yılda Cumhurbaşkanına hakaretten 1500 kişi davalık olmuştur. Soruşturma izni için ise 400 talebin ilgili Bakanlıkta olduğu bilgisi paylaşılmıştır.

2014-2015 yılları arasında 7 Aralık tarihi itibariyle Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle Adalet Bakanlığına gelen soruşturma talebi sayısı kaçtır? Bu taleplerin kaçı reddedilmiş kaçı kabul edilmiştir?

2002-2015 yılları arasında Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle Adalet Bakanlığına gelen soruşturma talebi sayısı kaçtır? Bu taleplerin kaçı reddedilmiş kaçı kabul edilmiştir?

Halihazırda Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılanan sanık sayısı nedir? Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri gerekçesiyle kaç kişi hangi cezaları almıştır?

Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işledikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma yürütülen kişilerin kaçı gazetecidir? Sosyal medya beyanları gerekçe gösterilerek haklarında soruşturma yürütülen kişi sayısı nedir?

Bir baskı aracı haline gelen Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile ilgili bir çalışma yapılacak mıdır? Yoksa adliyelerin iş yükünün bir kısmı Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile ilgili olmaya devam mı edecektir?

2002-2015 yılları arasında Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle haklarında soruşturma ve kovuşturma yürütülen kişi sayısı nedir?”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more