Erdoğan’ın bağış hesabında usulsüzlük

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi aday olan Erdoğan'ın geçici bağış hesabına usulsüz yöntemlerle para aktarıldığı iddia edildi.

Erdoğan’ın bağış hesabında usulsüzlük

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi aday olan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim çalışmaları için açtığı geçici bağış hesaplarına usulsüz yöntemlerle para aktarıldığını iddia etti.

Tanal; AKP'ye yakın firmaların bağış listelerine çalışanlarının adını yazıp, hepsinin karşısına 1 TL, 2 TL veya 50 kr bağış yaptıklarına ilişkin beyanda bulunarak tek elden üç günde 1 milyondan fazla kişinin bağış yapmış gibi gösterildiğini dile getirdi.

Bağış yapanların çoğunun bu bağışlardan haberi olmadığını belirten Tanal; burada yapılanın hem 9082,51 TL'lik üst sınır engelini hem de tüzel kişilerin bağış yapamayacaklarına ilişkin hükmü aşmak olduğunu ve ayrıca çok fazla bağışçı olduğunu gösterip bir yanıltıcı bir algı yaratmak olduğunu vurguladı. Konu ile ilgili olarak Ankara Adliyesi'nde tespit davası açtı. Hükümete yakın bazı firmaların Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'a yüz binlerce lira bağış yaptığının, ancak kanunda hile yaparak bağışçı olarak çalışanların gösterildiğinin, bunun sorumlularının, bu sorumlularla işbirliği yapanların tespitini talep eden Tanal, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında kullandığı paranın hem kamu imkanları ile sağlandığını, hem de özel şirketler tarafından finanse edildiğini belirterek Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nın meşruiyeti olmadığını dile getirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...