Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, 7 Haziran için CHP’den aday gösterilmeyince yarışa bağımsız olarak katıldı ve 18 bin 615 oy aldı.

CHP, geçen seçimlerde Hatay’da bir milletvekili kaybetti. Eryılmaz bu seçimler için aday olmayacağını ancak partisine destek vereceğini söyledi.

CHP, 7 Haziran’da yapılan seçimlerde Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ı aday göstermedi. Bunun üzerine Eryılmaz, “Listenin oluşturulma şekli tabanda bir rahatsızlık uyandırdı ve bize istifa etmemiz, bağımsız aday olmamız konusunda baskı oluşturdu” diyerek partisinden istifa edip Hatay’da bağımsız aday oldu. Seçimlerde Refik Eryılmaz, 11 bin 971’i CHP’nin Hatay’daki kalesi olan Samandağ İlçesi’nden olmak üzere 18 bin 615 oy aldı. Bu rakam Eryılmaz’ı meclise taşımaya yetmedi ancak CHP’ye bir vekil kaybettirdi. Seçimlerde 312 bin 750 oy alan AKP 5, 300 bin 620 oy alan CHP 4 milletvekili çıkarırken, MHP 115 bin 984 oyla 1 milletvekili çıkarabildi.

1 KASIM’DA ROZET

Refik Eryılmaz, 1 Kasım’da yapılacak olan seçimler için CHP’ye milletvekilliği adaylık başvurusu yapmadı. Bağımsız aday da olmayan Eryılmaz, partisine dönmeye karar verdi. Eryılmaz’ın partiye tekrar dönüşü için Cuma günü tören düzenlenecek. CHP Genel Başkan Yardımcıları Tekin Bingöl ve Nihat Matkap ile Hatay milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın da katılacağı törende Eryılmaz’ın rozeti takılacak.

Partisine dönüşüyle ilgili bir açıklama yapan Refik Eryılmaz, bir önceki seçimlerde tabanın isteğiyle bağımsız aday olduğunu ve bundan da asla pişman olmadığını söyledi. Partisinde davet geldiğini ve bu daveti tabanıyla yaptığı görüşme sonrasında kabul ettiğini belirten Eryılmaz, partisine dönüş yapmasının kesinleştiğini belirtti.