Sözcü Plus Giriş

Gazete ilanıyla çevreci müteahhit arıyor!

Kentin silüetini bozmayacak, yeşil dostu, akıllı ve yüksek mimari estetikte bir proje tasarlayacak müteahhit gazete ilanıyla aranıyor.

Güncellenme: 15:14, 03/05/2015
Gazete ilanıyla çevreci müteahhit arıyor!

İzmir’de aile bireyleriyle ters düşerek, hissesinin bulunduğu Bayraklı ilçesinde milyonlarca TL değerindeki araziye 38 katlı gökdelen projesi imar planını itirazları ile önleyen işadamı Mehmet Refik Soyer, bu kez de alışılmadık bir yönteme başvurdu. Silüeti bozmayacak müteahhit ilanı verdi.

Soyer mevcut imar planına uygun, kentin silüetini bozmayacak, prestijli, yeşil dostu, akıllı ve yüksek mimari estetikte proje tasarlayacak ve kat karşılığı yapacak müteahhit bulmak için gazeteye ilan verdi.

MÜTEAHHİT İLANINDA İLGİNÇ ÜSLUP!

Bayraklı Adliyesi’nin arkasındaki arsanın adresiyle devam eden ilanda ortalama 70 metre genişiğinde, yaklaşık 160 metre derinliğinde,10.420 metrekare alana sahip arsanın zeminde 6250 metrekare oturumu ve 31.260 metrekare net inşaat alanı olduğu bilgisi yeraldı. Mevcut imar durumuna göre konut ve ticari yapıya izin verildiği belirtildi. Arsaya, 40 metre cephe ve 150 metre derinliğinde prestijli, yeşil dostu, akıllı ve yüksek mimari estetikte bir bina yapımının düşünüldüğü belirtilen ilanda, son 1,5 yıl içindeki imar planı süreciyle ilgili bilgi yeraldı.

Soyer, yeni müteahhit adaylarına arsanın imar planıyla ilgili yaşanan gelişmeleri, yeni projenin sınırlarını da çizecek şekilde ilanda ilginç uslüpta anlattı. İlanda “Bayraklı Belediye Meclisi ve ilgili komisyonları ve Belediye Başkanı’nın bundan sekiz ay önce bizzat yazılı ve sözel beyan ve almış oldukları kararları gereği kentin silüetini bozacak parsel bazlı değişim projelerine kapalı olduklarını bilerek ve fakat bu kaide dışındaki nerdeyse her parsel bazlı değişime açık olduklarının da (not ederek) farkındalığıyla, parsel bazlı değişikliklerin (tercihen kentin anayasası bulunan mer’i imar durumuna göre) mümkün olabileceğini gözardı etmeden ön proje tasarlanmalıdır” denildi. İlan, “Teklif vereceklerin; daha önceki yapımcının kendisine tanınan ek süreyi karşın projesini kabul ettirememesi nedeniyle aramızdaki sözleşmenin 17 nisan 2015 tarihi itirabiyle sona erdiğini ve hükümsüz olduğunu bilmelerini rica ederiz. Bu bağlamda 28 Nisan 2015 – 22 Mayıs 2015 tarihleri arasında öneri teklif ve projlerinizi beklediğimizi belirtiriz” sözleriyle sona erdi.

Soyer, bu ilanla hem eski müteahhitle yolların ayrıldığını, yeni müteahhit adaylarının ise öncelikle mevcut imar planını, daha sonra Bayraklı Belediye Meclisi’nin silüeti bozmama ve Başkan Hasan Karabağ’ın parsel bazlı plan değişiklikleriyle ilgili çizdiği sınırları dikkate almasını istedi. DHA

Yayınlanma Tarihi:15:03,