Reklamsız Sözcü

GİB Borç Sorgulama ve İnternet Vergi Dairesi İşlemleri

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan GİB borç sorgulama hizmeti sayesinde mükellefler vergi borcu sorgulama yaparak borç durumunu kontrol edebilir.

android-time 07:53
GİB Borç Sorgulama ve İnternet Vergi Dairesi İşlemleri
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan GİB borç sorgulama hizmeti sayesinde mükellefler vergi borcu sorgulama yaparak borç durumunu kontrol edebilir.

Türkiye’de vergi ve ödeme alma işlemlerini yürüten Gelir İdaresi Başkanlığı aynı zamanda motorlu taşıtlar gibi işlemlerin de yapılmasını sağlamaktadır. Bu konuda İnternet Vergi Dairesi adıyla oluşturulan portal aracılığıyla tüm vergi mükellefleri işlemlerini yapılabilmektedir. Vergi borcu sorgulama yapacak olan kişiler ilgili borçlarına ulaşarak güncel borç durumu hakkında bilgi alabilmektedir. Sunulan imkan sayesinde tüm vergi mükellefleri kolay bir şekilde işlem yapabilmektedir ve üstelik hizmetlerin aynı zamanda ücretsiz olması bu konuda avantaj sağlamış durumdadır. GİB borç sorgulama işlemlerini yapacak kişilerin hizmet üzerinden adım adım işlemleri yapması yeterlidir. Böylece GİB borç sorgulama işlemleri tamamlanmış ve borçlar görüntülenmiş olacaktır.

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?
GİB borç sorgulama sonrasında kişilere ait olan tüm borçlar listelenecektir. Yayınlanan borçlar üzerinden bilgi almak ve aynı zamanda son ödeme tarihini görmek mümkündür. Borçların ödeme tarihleri geçtiğinde ise kişilerin ilgili borçları en kısa sürede ödemesi gerekmektedir. GİB tarafından sunulan hizmetler arasında sadece GİB borç sorgulama değil, vergi borcu sorgulama dışında var olan borçların ödenmesi de mümkün kılınmıştır. Bu açıdan vatandaşların ilgili borçları online olarak ödemesi mümkündür.  Sadece borç sorgulama yapmak için değil borçları ödemek için de online olarak GİB sistemi kullanılabilir.
GİB borç sorgulama sonrasında ödeme yapmak isteyen kişilerin bu konuda mutlaka kredi kartını kullanması gerekmektedir. Online olarak yapılacak ödemelerde kredi kartı dışında herhangi bir ödeme şekli kabul edilmemektedir. Bu nedenle kişilerin kredi kartı üzerinden ödeme yapması zorunlu tutulmuştur. Kredi kartı üzerinden işlem yapıldıktan sonra ilgili ücret karttan tahsil edilecek ve tüm ödeme işlemleri yapılmış olacaktır. Bunun yanında kredi kartı kullanması mümkün olmayan kişilerin online olarak yapabileceği herhangi bir ödeme işlemi de bulunmamaktadır. Bu tür durumlarda eski yıllarda olduğu gibi kurumlara gidilmesi zorunludur.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:5426.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more