Reklamsız Sözcü

GSS borç ödeme ve SGK prim borcu sorgulama nasıl yapılır?

İnternetten GSS borç ödeme işlemleri ile SGK prim borçlarını ödemesi nasıl yapılır? İşte SGK borç sorgulama ve ödeme işlemleri ile ilgili detaylar…

android-time 08:24
GSS borç ödeme ve SGK prim borcu sorgulama nasıl yapılır?
İnternetten GSS borç ödeme işlemleri ile SGK prim borçlarını ödemesi nasıl yapılır? İşte SGK borç sorgulama ve ödeme işlemleri ile ilgili detaylar…

Genel Sağlık Sigortası yani GSS adı ile sigortası olmayan kişiler de sigorta kapsamına alınmıştır. Bir iş yerinde çalışmayan kişiler için GSS ücreti kesilmektedir ve kişilerin tavandan ödeme yapmamak için gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Vatandaşlar GSS prim borcu sorgulama işlemi ile de sigortlarından bir sıkıntı olup olmadığına bakabilirler. GSS borç sorgulama işlemlerinde e devlet üzerinden sunulan hizmet yeterli olmaktadır. İlgili hizmet sayesinde kişilerin kolayca GSS durumu ile ilgili bilgi alması ve kontrol etmesi mümkündür. GSS borç sorgulama yaparak SGK prim borcu olduğunu öğrenen kişilerin yapmasıgereken GSS borç ödeme işlemlerini tamamlamaktır.

GSS borç ödeme işlemlerinde kişilerin yapması gereken işlem, borç dökümü aldıktan sonra ödenmesi gereken borçların seçilerek ödeme adımlarına geçilmesidir. Ödeme konusunda sadece kredi kartının kullanılması mümkündür. Bu nedenle SGK  borç ödeme işlemlerini yapacak kişilerin kredi kartları üzerinden ödeme yapması gerekir. Kredi kartı kullanımı mümkün olmayan ya da kredi kartında ödeme için yeterli bakiyesi bulunmayan kişiler GSS borç ödeme yapamayacaktır. GSS borç ödeme işlemlerinde belirtilenlerin dışında önemli bir detay bulunmamaktadır.

GSS borç ödeme işlemlerinde e devlet üzerinden borç dökümü alındıktan sonra ödeme için SGK tarafındanoluşturulan web tahsilat servisine yönlendirme yapılmaktadır. Bu sistem üzerinden SGK borç ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. SGK borç ödeme konusunda kişilerin güvenli bir şekilde işlem yapabilmesi için tüm önlemler alınmış durumdadır. Bu bakımdan girilecek olan kredi kartı bilgilerinin de kopyalanması gibi durumların yaşanması da söz konusu değildir.

GSS'de iptal işlemleri yapılmadığından kişilerin herhangi bir sigorta başlangıcı olmadığı durumlarda sürekli Genel Sağlık Sigortası üzerinden prim borçlanması olacaktır. Sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanmak için prim ödemelerinin düzenli olması gerekmektedir. Ayrıca gelir durumuna göre prim borçlanmasının yapılması için kişilerin mutlaka gelir testine girmesi gerekir. Gelir testi işlemleri Kaymakamlık bünyesindeki vakıflar tarafından yapılmakta ve prim borçlanmalarının gelire göre yapılması sağlanmaktadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:5826.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more