Reklamsız Sözcü

GSS Borç Sorgulama ve Gelir Testi İşlemleri Nasıl Yapılır?

GSS gelir testi için yapılması gerekenleri ve GSS borç sorgulama işlemleriyle ilgili merak ettiklerinizi haberimizde sizlere açıklıyoruz.

android-time 10:36
GSS Borç Sorgulama ve Gelir Testi İşlemleri Nasıl Yapılır?
GSS gelir testi için yapılması gerekenleri ve GSS borç sorgulama işlemleriyle ilgili merak ettiklerinizi haberimizde sizlere açıklıyoruz.


GSS'den yararlanan ve bu sigortaya dâhil olan sigortalılar için en önemli konulardan birisi de gelir testi olmaktadır. GSS prim borçlarıyla ilgili online olarak işlem yaparak bilgi alabilir ve sonuçlara göre Kaymakamlık'a giderek GSS gelir testi işlemlerini yapabilirsiniz. Böylece prim ödemeleri yapılacak olan yeni gelir durumuna göre belirlenecek ve kişilerin prim borçlanması bu doğrultuda olacaktır. Bu açıdan kişilerin mutlaka genel sağlık sigortası ile ilgili sorgulama yaparak durumunu kontrol etmesi gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası işlemlerinde kişilerin bazı sorumlulukları da bulunmaktadır. Kişilerin lehine olacak bu işlemlerin yapılması halinde prim ödemeleri düşeceğinden dolayı mutlaka GSS gelir testi işlemleri yapılması gerekmektedir.
GSS gelir testi işlemleri için Kaymakamlıklarda bulunan vakıflar aracılığı ile yapılmaktadır. GSS gelir testi işlemleri kapsamında kişilere çeşitli sorular sorulmakta ve gelir tespit edilmektedir. Gelir tespiti yapıldıktan sonra ise SGK tarafından kişilerin sigorta prim borçlanması bu gelir esas alınarak yapılmaya başlayacaktır. Böylece kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapacakları borçlanmaları gelirlerine göre yapacağından ödeme konusunda da herhangi bir zorluk yaşanmayacaktır. Tüm sigortalılar bu nedenle GSS gelir testi işlemleri için herhangi bir ihmalde bulunmamalı ve zamanında GSS gelir testi işlemlerini yaptırmalıdır.
GSS gelir testi işlemlerini yaptırmayanların prim ödemeleri en yüksek gelir seviyesine göre yapıldığından dolayı prim ödemesi yapacak kişiler bu konuda zorlanacaktır. Herhangi bir sorun yaşamadan ve daha az ücret ödemek isteyenlerin bu nedenle mutlaka GSS gelir testi işlemleri ile gelir durumunu kanıtlamalıdır.
Gelir testi dışında kişilerin yapacağı herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Yapılacak online işlemler ile birlikte kişilerin bu durumlar hakkında sorgulama yaparak bilgi alması mümkündür. Özellikle test sonucunda kişilerin prim borçlanmasında hangi gelir seviyesinin esas alındığı sorgulama yapıldıktan sonra görülebilmektedir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:4826.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more