Reklamsız Sözcü

GSS Prim Öğrenme ve GSS Borç Yapılandırma

GSS borç yapılandırma imkânının 30 Eylül tarihi ile sona ermesi ile birlikte GSS sigortalıların artık GSS borç yapılandırma şansı bulunmamaktadır.

android-time 09:53
GSS Prim Öğrenme ve GSS Borç Yapılandırma
GSS borç yapılandırma imkânının 30 Eylül tarihi ile sona ermesi ile birlikte GSS sigortalıların artık GSS borç yapılandırma şansı bulunmamaktadır.

GSS'ye dâhil olan ve prim borcu olan kişiler için GSS borç yapılandırma imkânı sağlanmış ve bu kapsamda kişilerin gelir testine girerek gelirine göre primlerin düzenlenmesi sağlanmıştır. Bu düzenlemeden yararlanan kişilerin gelir testine göre prim ödemeleri düzenlenirken, aynı zamanda eski borç üzerinden de GSS borç yapılandırma yapılmıştır. Bu düzenleme sayesinde GSS borçları azalan kişiler aynı zamanda daha az prim ödemeye başlayarak sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı elde etmiştir.

Devletin yetkili kurumları tarafından yapılan çağrılar ile birlikte 30 Eylül'e kadar kişilerin gelir testi yaptırması ve gerekli olan GSS borç yapılandırma işlemlerini tamamlaması istenirken, bu tarihe kadar yapılan başvurular olumlu bir şekilde sonuçlara GSS borç yapılandırma sağlanmıştır.
Düzenleme ile ilgili yapılan açıklamalarda GSS borç yapılandırma için 30 Eylül'ün son tarih olduğu ve bu tarih sonrasında herhangi bir GSS borç yapılandırma imkanınınolmayacağı ifade edildiğinden dolayı bu tarihe kadar GSS borç yapılandırma imkânından yararlanamayanlar için artık böyle bir şans bulunmamaktadır. Bu nedenle bundan sonraki süreç içerisindeyapılmasıgereken, GSS borç yapılandırma yerine gelir testine girerek bundan sonraki süreç için gelire göre prim borçlanmasına gitmektir.
Gelir testine girmeyen ve borç durumunu görüntülemek isteyenler ise bu konuda GSS borç sorgulama yapabilir. Online olarak e devlet aracılığı ile yapılacak olan sorgulama sonrasında hangi tarihlerde sigorta dâhilinde borçlanma yapıldığını öğrenerek toplam borç gibi detaylar öğrenilebilir. Böylece GSS borcunu ödeyerek sağlı hizmetlerinden yararlanma imkânı da olacaktır. Kişileronline olarak GSS durumunu kontrol etmesinin biravantajı da borç durumunun daha da artmasının önlenerek kişilerin sigortaya dahil olup olmadığının öğrenilmesini sağlanmasıdır. Bu açıdan sigortası olan kişilerin mutlaka GSS konusunda sorgulama yaparak bilgi alması gerekmektedir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:4626.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more