Reklamsız Sözcü

GSS Tescil Ve Prim Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası, sigortası olmayan kişiler için geçerli olduğundan dolayı sigortasında kesinti yaşanan kişiler GSS borç sorgulama nasıl yapılır?

android-time 09:39
GSS Tescil Ve Prim Borcu Sorgulama
Genel Sağlık Sigortası, sigortası olmayan kişiler için geçerli olduğundan dolayı sigortasında kesinti yaşanan kişiler GSS borç sorgulama nasıl yapılır?

Genel Sağlık Sigortası konusunda kişiler online olarak bilgi alabilir. E devlet üzerinden yapılabilen GSS tescil ve prim borcu sorgulama ile sağlık sigortası hakkında bilgi alınabilir. GSS tescil ve prim borcu sorgulama işlemlerini yapan kişiler hem sigortadan yararlanıp yararlandığını hem de varsa borçlarını öğrenmektedir. Esgm bilgi paylaşım sitesindeki GSS borç sorgulama yazısında kişilerin borç sorgulama için e devleti kullanabileceği belirtilir. E devlet üyelik girişi sonrasında sitede yer alan GSS tescil ve prim borcu sorgulama bağlantısı ile işlemler tamamlanabilir.

Sitedeki ilgili ekran şöyledir;

Bu ekranda e devlet üyeliği girişi yapmayan birisine sistem tarafından yayınlanan bilgilendirme mesajı gönderilir. Kişilerin üye girişi yapması halinde ise aynı ekranda şöyle bir görünüm oluşur;

Esgm blogunda bulunan GSS prim sorgulama yazısında da aynı işlemlerin yapılarak bilgi alınması gerektiği belirtilmektedir. Kişiler sigortaya ait prim gibi detaylar için de aynı işlemleri yapmalıdır. Sonuç ekranında mevcut tüm borçlarını görebilen kişiler bu sayede borç takibi de yapabilir. E devlet GSS tescil ve prim borcu sorgulama sonrasındaki borç döküm ekranı ise şöyle;

Her ay içerisinde kaç gün Genel Sağlık Sigortası kapsamına girildiyse kişiler bu günler için ödeme yapmak durumundaki. Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere kişilerin 60/G-1 gelirine göre bir ay içerisinde 37 ile 40 TL arasında bir prim borçlanması yaptığı görülür. Zamanında ödenmeyen borçlar için ek faizler eklendiğinden dolayı aylık olarak borçlanmalar 50 TL'nin üzerine kadar çıkmıştır. GSS tescil ve prim borcu sorgulama ile birlikte faiz ücretleri hakkında da detaylı bilgi alınabilir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:2807.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more