Sözcü Plus Giriş

Hac kura sorgulama aracı: İşte 2015 Hac kurasının sonuçları!

2015 yılı için hac kuraları çekildi ve sonuçları açıklandı. Peki hac kura sonuçları nasıl öğreniliyor? İşte hac kura sorgulama aracı...

Güncellenme: 11:20, 13/03/2015
Hac kura sorgulama aracı: İşte 2015 Hac kurasının sonuçları!

2015 yılı için Hac kuraları bugün çekildi ve sonuçlar açıklandı. Peki hacı adayları hac kuralarının sonucunu nasıl öğrenecekler? Hac kura sonuçları için hemen aşağıdaki bağlantı ile hac kura sorgulama aracına erişebilirsiniz. Hac kura sorgulama aracı ile bu yıl ülkemizden hacca gidebilecek 55 bin 540 vatandaştan biri olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yalnız 2007 yılından 2014 yılına kadar başvurusunu kesintisiz olarak yenileyenler kuraya tabi tutulmadan kesin kayıt hakkına sahipler. Geriye kalan kontenjan ise bugünkü Hac kuraları ile doldurulacak. Kurada çıkan hacı adaylarının 16-27 Mart 2015 tarihleri arasında kesin kayıt yaptırmaları gerekiyor. Hac kuralarının sonuçları aynı gün www.diyanet.gov.tr adresinden ilan edilecek.

Hac kuraları sorgulama aracı için tıklayınız

Hac kontenjanları nasıl belirleniyor?

Hac kontenjanları, 1987 yılında Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan “İslam Ülkeleri Dış İşleri Bakanları Toplantısı'nda alınan karara dayanıyor. Burada alınan karar gereği her ülkenin nüfusunun binde biri oranında kontenjan verilerek hac kontenjanları tespit ediliyor. Ancak Kâbe'nin çevresini genişletme çalışmaları sebebiyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Suudi Arabistan makamlarıyla imzalan protokol gereği % 20'lik bir kontenjan kısıtlamasına gidildi. Buna göre bu yıl ülkemizden 55 bin 540 vatandaş hacca gidebilecek.

Sağlık sorunu yaşayanlar için “vekalet” kolaylığı

Kesin kayıt hakkı elde ettiği halde heyet raporuyla sağlık durumlarının elverişli olmadığını beyan edenler için bir kolaylık getirildi. Bu durumda olan hacı adayları, istedikleri bir kişiye noterden vekalet vererek hac vazifesini vekalet yoluyla yerine getirebilecek.

Hac ücretleri neye göre belirleniyor?

Hacca gidecek vatandaşlara farklı hizmet seçenekleri sunabilmek amacıyla Mekke ve Medine'deki bina ve otellerin fizik yapıları ve Harem'e olan mesafeleri dikkate alınarak hac konaklama türleri de belirlendi. Buna göre hacılara normal, müstakil ve otel konaklama türlerinde hizmet verilecek. Bu yıl hacca gitmeye hak kazananlar, belirlenen konaklama tipine göre farklı ücretlendirmeye tabi olacaklar. Buna göre “normal konaklama” seçeneğini tercih edenler 3 bin 600 dolar, “müstakil konaklama”yı tercih edenler 5 bin dolar ödeyecekler. Otel tipi konaklama tercih edenler ise 6 bin 900 dolar ile 9 bin 900 dolar arasında değişen hizmet bedelini ödeyecekler.

Suudi Arabistan'daki bütün ücretlendirme ve kiralamalar dolar kuru üzerinden yapılıyor. Bu nedenle Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, 2014 yılı kasım ayında aldığı kararla Hac ve Umre hizmetleri için alınan ücreti dolar kuru olarak değiştirildi. 5 ay önce yapılan söz konusu değişikliğin son dönemdeki dolar kurunda yaşanan yükselmeyle bir ilgisi bulunmuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bütün hizmetlerini ticari bir kaygı gözetmeden yerine getiriyor.

İrşattan sağlığa hizmetler

Kutsal topraklarda huzur içinde bir dönem geçirmek için Diyanet İşleri Başkanlığı başta vaaz ve irşat hizmetleri olmak üzere yemek, sağlık ve ulaşım hizmetlerini hacılara sunacak.

Yurt dışından 8 bin hacı adayı

Yurt dışından hacca gitmek isteyenlerin hac başvuruları Din Hizmetleri Müşavirlik ve Ataşeliklerinden yapılıyor. Bu başvurular neticesinde her yıl yaklaşık 8 bin kişi yurt dışından hacca gitme imkanı buluyor. Bu yıl da aynı sayıda kişinin kutsal topraklara gitmesi bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi:22:15,