Hakan Fidan için İmralı yolu açık!

Hakan Fidan MİT'ten istifa etmiş olsa da İmralı'ya giderek görüşmelere devam edebilecek. Hakan Fidan'ın istifasıyla ilgili tartışamalar sürüyor.

Hakan Fidan için İmralı yolu açık!

Eski Mit Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili tartışamlar sürüyor. AKP’den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa eden Hakan Fidan için ‘özel yasa' çıkarıldığı ortaya çıktı. Yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü MİT Müsteşarlığı görevinden AKP'de aday olmak için istifa eden Hakan Fidan'ın; Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatı ile Çözüm Süreci toplantılarına katılabilmesinin önünün açıldığı ve sayede Abdullah Öcalan'la yaptığı görüşmelere de devam edebileceği öğrenildi.

Başbakanlık kaynakları, bir süre önce yapılan düzenlemeyle MİT yasasında “Terör örgütü liderleriyle irtibat kurulabilir, görüşmeler yapabilir. Başkalarına da görüşme yaptırılabilir” maddesinin bu yüzden hayata geçirildiğini ve böylece Hakan Fidan'ın İmralı görüşmelerine devem edebilmesine böylelikle olanak sağladığını söylediler.

DAVUTOĞLU HAKAN FİDAN SORUSUNA YANIT VERDİ

TRT’de bir programa katılan Başbakan Davutoğlu, Hakan Fidan ile ilgili soruya şu şekilde cevap verdi. “Öncelikle benim basına yansıyan değerlendirmelerim konusuna bir açıklık getireyim. Ben hiçbir zaman ayaküstü açıklama yapmam. Mutlaka planlanmış bir şekilde açıklama yaparım. Önceden ilan edilir, özellikle gazetelere benim tek başıma demeç verdiğim hiç görülmemiştir. Dolayısıyla bugün bir demecim söz konusu olmadı.”

“Hakan Fidan konusunda ise bununla ilgili kanaatlerimi geçtiğimiz hafta ifade ettim. Sayın Hakan Fidan devlete büyük hizmetler yapmış, bundan sonra da inşallah hizmet yapacağına inandığım bir arkadaşımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Hakan Fidan'la ilgili daha sonra ifade ettiği kanaatlerse aslında iki şeyi ortaya koyar. Bir: Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Hakan Fidan'a verdiği önemi, iki: Sayın Cumhurbaşkanımızın MİT Müsteşarlığına verdiği önemi. Yani bu iki makama da kişiye de çok önem vermiş olması dolayısıyla bir önem vermiş olması dolayısıyla bu ifadelerin arkasında esas itibarıyla bu yaklaşım vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda kanaatini bana da söylemiştir. Bu kanaati sayın Fidan ile paylaşmışımdır. Sayın Fidan'ın diğer bütün üst düzey bürokratlar gibi kendisiyle kararı verme hakkı var. O kendisiyle ilgili kararı ifade ettiğinde ben de bu karara, Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bende olan yetki itibarıyla bu karara saygı duydum ve bu anlamda da gereken adımlar atıldı. Buradan daha başka anlamlar çıkarmak doğru değil.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...