Sözcü Plus Giriş

‘Halife tweet’i Washington Post’a haber oldu

AKP Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben attığı ‘’Halife geliyor, hazır olun’’ tweeti Washington Post'a haber oldu.

Güncellenme: 20:29, 20/03/2015
‘Halife tweet’i Washington Post’a haber oldu

Gazetenin yazarlarından Adam Taylor, Çalapkulu'nun tartışmalı tweet'inden sonra hesabının kapalı olduğunu ancak tweet'in hala gündemde olduğunu yazarak, AKP'li başkanın paylaştığı mesajın ardından bir açıklamayla ‘'halife'' demek istemediğini belirttiğini aktardı. Taylor, halifeliğin Osmanlı İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Atatürk'ün ilk cumhurbaşkanı olması ile ortadan kalktığına vurgu yaptı.

AKP'li başkandan skandal tweet

AKP’li başkandan skandal tweet

Yazar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendini Atatürk'ten önceki dönemle ilişkilendirmesinde bir sorun görmediğini, kendine önemli ziyaretçileri ağırladığı 1000 odalı saray yaptırdığı ve Osmanlıca dilini canlandırmaya çalıştığını yazdı.
Taylor, Çalapkulu'nun düşüncelerinin barışsever bir ifadeyle yazıldığını ve tolere edilmesi gerektiği yorumuna karşılık ise şunları söyledi: ‘'Erdoğan'ı eleştirenler her zaman bu kadar kazançlı olmuyor. Geçtiğimiz yıl çok sayıda gazeteci ve kişinin Erdoğan'a hareket ettiği gerekçesiyle ifadeleri alındı Bunların arasında eski Türkiye güzeliyle 16 yaşında bir öğrenci de var.''
Gonca YAĞCI – LONDRA (DHA)