Sözcü Plus Giriş

Hamzaçebi: Bizde yuvarlak laf yok

Hamzaçebi, seçim bölgesi İstanbul’da esnafla bir araya geldi.

Güncellenme: 12:18, 15/05/2015
Hamzaçebi: Bizde yuvarlak laf yok

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Bizde yuvarlak laf yok. CHP iktidarında en az yüzde 6 büyüyen, enflasyonun yüzde 5'lere indiği yaşanabilir bir Türkiye yaratacağız” dedi.

Hamzaçebi, seçim bölgesi İstanbul'da esnafla bir araya geldi. Ziyaretlerinde vatandaşların sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, CHP'nin dört ayaklı stratejisinin birinci maddesinin hukuk ve demokrasi olduğunu ifade etti. Hukuk ve demokrasinin üzerinde de en az yüzde 6 oranında büyüyen bir ekonomi iklimi yaratacaklarını belirten Hamzaçebi, “Bunun ön şartları güven ve istikrardır. Biz asgari yüzde 6 büyüyen bir Türkiye vadediyoruz. Türkiye 2008'den beri ancak yüzde 3 ortalama ile büyüyor. Yüzde 3 büyüme ile istihdam ve istikrarı sağlayamayız. Yaşanacak, mutlu ve huzurlu bir ülke istiyorsak en az yüzde 6 büyüyen bir Türkiye yaratmalıyız. Bunu da biz gerçekleştireceğiz” dedi.

-“SAVAŞ OLAN ÜLKLERDE BİLE BÜYÜME TÜRKİYE'DEN DAHA YÜKSEK”-
Seçim çalışmaları sırasında her tarafta “istikrar sürsün” şeklinde pankartlar gördüğünü ifade eden Hamzaçebi, “Ama bugün istikrarı destekleyecek bir ekonomik büyüme yoktur. Bu nedenle 3 milyon aile yoksulluğun pençesinde yaşam mücadelesi vermektedir. Biz CHP olarak bu 3 milyon aileye en az 720 liralık bir gelir vaat ediyoruz. Türkiye'nin büyüme oranı ortalama 3'lerde iken Irak, israil, Mısır, Cezayir ve Fas'ın büyüme oranı 3,8'dir. Bu ülkelerde darbe, savaş ve her türlü istikrarsızlık var ama buna rağmen büyüme oranı Türkiye'nin üzerindedir. Demek ki büyüme politikamızda bir yanlışlık var” dedi.

-“ENFLASYONU YÜZDE 5'LERE İNDİRECEĞİZ”-
CHP iktidarında mali disiplinin en çok gözetilecek unsurlar arasında yer aldığını da vurgulayan Hamzaçebi şöyle devam etti: “Çift haneleri zorlayan bir enflasyon ile piyasanın endişeleri ortadan kalkmaz. Biz enflasyonu yüzde 5'lere indireceğiz. Bir ekonominin en önemli unsuru güvendir. Önceliğimiz piyasaya bu güveni vermek olacaktır. Bakın bizde yuvarlak laf olmaz. Bize seçim vaatlerimizin kaynağını uzman kadrolarımız hepsini kuruşu kuruşuna hesapladı. Biz hesapsız kitapsız iş yapmayız. Onların dediği gibi bizim vaatlerimizin toplam maliyeti 149 milyar değil, toplam 57 milyar liradır. Kredi kartı borcu faizini silmenin, kamudaki taşeronu bitirmenin, 800 bin kişiye iş garantili eğitim vermenin bütçeye hiçbir maliyeti yoktur. Biz bir yola çıktık ve hedefimizi de halkın iktidarı olarak belirledik. Bunun için tüm gücümüzle ve kadrolarımızla geceli gündüzlü çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz. Biz sizinle, sizin gücünüzle yola çıktık. Bu yolda sizinle yürümeye devam edeceğiz.”

-“EKONOMİYİ ESNAFA SORUN”-
Ekonomide işlerin nasıl olduğunun en iyi esnafın durumu ile tahlil edileceğini belirten Hamzaçebi, “Eğer ekonomide işler iyiyse esnafın da işleri iyidir. Esnafa sordunuz, ‘işler nasıl?' diye eğer ‘iyi' diyorsa, korkmayınız. Eğer ‘kötü' diyorsa endişelenin. Bugün 2008'den bu yana esnafın durumu kötüye gidiyor. Biz ise esnafa bir yıl boyunca ödediği vergi ve primler kadar faizsiz kredi olanağı sağlayacağız” dedi. (ANKA)