Sözcü Plus Giriş

Hani siz yapıyordunuz?

Bingöl’ün Kamışlıgöl Köyü’nde yollar bozuk olduğundan cenazeler traktörle köye getiriliyor.

Güncellenme: 14:09, 24/05/2015
Hani siz yapıyordunuz?

Başta yol olmak üzere birçok sorunla boğuştuğunu söyleyen Bingöl Kamışlıgöl Köyü eski muhtarı, yolun bozuk olması nedeniyle cenazelerini traktörlerle köye getirmek zorunda kaldıklarını belirtti. 21. Yüzyılda, yol başta olmak üzere köylerinin birçok sorunla boğuştuğunu söyleyen Bingöl Adaklı İlçesi Kamışlıgöl (Tümük) Köyü eski muhtarı Ramazan Altunyay, AK Parti'nin seçimlerde kullandığı “Onlar Konuşur AK Parti yapar” sloganı üzerinden Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sitemde bulundu.

Altunyay, “Başbakanımız diyor ki; ‘Birileri konuşur, biz hizmet ederiz.' Hani, nerede hizmet?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Altunyay, vatandaşlık hakkı olan dilekçe hakkını defalarca kullanmasına rağmen herhangi bir hizmet alamadıklarını belirterek, şunları söyledi:

‘BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞIYORUZ’

“Köyümüzde yol dâhil olmak üzere hiçbir hizmet yok. Cenazemiz oluyor, hastamız oluyor ama yol olmadığından götürüp getirmekte ciddi zorluklar yaşıyoruz. Ben vatandaşlık hakkım olan dilekçe hakkımı kullanarak defalarca Bingöl Valiliğine dilekçe verdim. Dönemin Valisi, İl Özel İdare’ye, orası da dilekçemi Adaklı İl Özel İdare’ye gönderiyor. Adaklı İl Özel İdare tarafından bana gönderilen cevapta da üç sene önce yolun kumlamasını yaptıklarını bu nedenle de bizim bu konuda herhangi bir şey istemeye hakkımız olmadığını söyledi. Var mı böyle bir şey?”.

‘NEREYE GİDİYOR BU YATIRIMLAR’

Köylerine herhangi bir yatırımın yapıldığını görmediğini ifade eden Altunyay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siz kendiniz gördünüz yolumuzu. Bizler eşit haklara sahip vatandaşlarız ve bu topraklar üzerinde yaşıyoruz. Bu yol yol mudur? Sizlere soruyorum. Siz bu şekilde kabul eder misiniz bu yolu? Başbakanımız diyor ki birileri konuşur biz yaparız. Hani, ne yapıyor. Yatırımı nereye, kimlere yapıyorsunuz da biz görmüyoruz. Mecliste o kadar vekilin var, gönder hele gelip görsünler. Nereye gidiyor bu yatırımlar. Bir köye yol gelmiyor. Kim yedi bu yatırımları hiç haberin yok. Vekillerin Elazığ'da, Bingöl'de sırt üstü uzanıyorlar ama köylere gelen yok. Ondan sonrada diyorsunuz ki herkes bizle beraberdir. Kusura bakmayın kimse sizle beraber değildir.”

‘TRAKTÖRLE CENAZE TAŞIDIK’

Altunyay, yaşadıkları mağduriyetleri şu şekilde dile getirdi:

“Köyümüzde normalde 100 hane var ama hali hazırda 80 hanede aile yaşıyor. Hastamız, cenazemiz olduğunda ya traktörle, ya da eşeksırtında götürüp getiriyoruz. Başka bir seçeneğimiz yok. Önceki gün bir cenazemiz vardı traktörle köye getirebildik. Bu asırda olabilecek bir şey mi traktör üzerinde cenaze taşımak? Ya bizim sorunlarımızı çözsünler, ya da gelip köyü boşaltıp bizi sürgün etsinler. Sayın Adaklı Kaymakamı’na, bu sorunu yaşamamızın müsebbibi olan İl Özel İdaresi yetkililerine sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun ve gelip sorunumuzu çözün. Gelen kurum müdürleri olsun, siyasetçiler olsun hepsi bu sorunun yaşanma sebebine ortaktır. Bu insanlara yazık günahtır, bunların mağduriyetine seyirci kalmayı bırakın. Bu devirde bu sorunlarla boğuşuyoruz olacak iş midir bu? Etkili ve yetkili tüm kurum veya kişilere sesleniyorum. Gelin kendi gözünüzle görün bu halk nasıl yaşıyor.”