Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Buldan izinli olan mitingin yapılacağı yer, zaman ve düzenleyen sivil toplum kuruluşları günler öncesinden bilindiği halde, neden yeterli “güvenlik tedbirlerinin” alınmadığını sordu.

SORUŞTURMA GEREKMEZ Mİ?

Pervin Buldan, bu denli yüksek risklerle dolu bir mitingde etkin güvenlik tedbirlerinin alınmadığı iddialarını hatırlatarak, sorumlu koltukları işgal eden başta İçişleri Bakanı Selami Altınok olmak üzere her türden kamu görevlisinin derhal istifa etmesi gerektiğine dikkat çekti. Buldan, “İstifa etmiyorlarsa hızla idari soruşturma yapılıp sorumluların ortaya çıkarılması gerekmez mi?” diye de sordu.

Buldan, yanıtlaması istemiyle Davutoğlu'na şu soruları da yöneltti:
“İçişleri Bakanı Selami Altınok'un belirttiği gibi herhangi bir “güvenlik zafiyeti” yoksa bunca ölü ve yaralının olduğu bu kanlı sonuç, bilgileri dâhilinde mi ortaya çıkmıştır? Türkiye'de intihar eylemi yapacak olan kişilerin listesinin elinizde olduğunu söylüyorsunuz. O halde bu kişiler neden takip altında tutulmamış, bağlantıları incelenmemiş, en ufak bir şüphede İç Güvenlik Yasası ile öngördüğünüz “makul şüphe” nedeniyle alıkonulmamışlardır? Elinizdeki listede kanlı Barış Mitingi Katliamını gerçekleştiren canlı bombacıların da isimleri var mıydı? Barış Mitingi Katliamına gelinmesine neden olan sürece zemin hazırlayan ihmallerin nedenleri, bu konudaki istihbarat zafiyetinin ve mevcut istihbarat bilgilerinin paylaşılmamasının nedenleri nelerdir?
Mitinglerle ilgili rutin uygulama sadece miting alanının güvenliğini sağlamaksa, özellikle AKP mitinglerinde neden bu uygulamanın dışına çıkılmıştır? Şayet bu mitinglerdeki alana giden tüm yollar üzerinde güvenlik sağlanmasına ilişkin uygulama rutinse, neden bu uygulama katliamın gerçekleştiği Barış Mitingi bakımından da uygulanmamaktadır? Bu konudaki ihmal ve çifte standartı nasıl açıklarsınız? Olayla ilgili olarak basın mensupları tarafından İçişlerine Bakanı'na yöneltilen istifa sorusu karşısında gülen Adalet Bakanı Kenan İpek'in gülmesini insani ve vicdani olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu gülümsemenin, sorunun Türkiye'de devlet geleneğinde bulunmayan “istifa” müessesinin işlemeyeceğine olan inançtan dolayı komik bulunmasından kaynaklı olması, sizi rahatsız etmemiş midir?”
Buldan Daıvutoğlu'nun, Suruç'taki kanlı katliamı yapan intihar bombacısı Abdurrahman Alagöz'ü vücut ve ruh bütünlüğünü tamamen kaybettikten sonra yakalayıp adalete teslim ettikleri yönündeki açıklamasını hatırlatarak, “nasıl yakalayıp, adalete teslim ettiniz?” dedi.
Pervin Buldan ayrıca şu soruları da yöneltti:

“Tüm Türkiye'nin gözü önünde cereyan eden ve eylemcinin patlamayla birlikte öldüğü herkesin malumu iken, böylesi bir açıklamada nasıl bulunabiliyorsunuz? Bu tarz açıklamalarınızdan sonra kamuoyunun faillerin bulunması konusunda size nasıl güvenmesini bekliyorsunuz? Barış Mitinginin yapılacağı Tren Garı hastanelere birkaç dakikalık mesafede olduğu halde katliam gerçekleştikten sonra ancak çok az sayıda ambulansın 15-20 dakika gibi bir sürede olay yerine intikal etmesinin nedenleri nelerdir? Olaydan hemen sonra yaralılara müdahale edilirken Sıhhiye yönünden kalabalık bir çevik kuvvet polisi ekibinin olay yerine biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahalede bulunmasının nedenleri nelerdir? Hâlihazırda zaten olayın şokunda olan insanlara reva görülen bu gayriinsani ve gayriahlaki müdahale sonucu hem yaşanan travmanın katlanmasına hem de biber gazı ve tazyikli suyun etkisiyle ölümlerin hızlanması ve artmasına neden olan polisler hakkında idari ve hukuki prosedürler başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi nedir?”