Sözcü Plus Giriş

HGS Sorgulama İşlemleri ve PTT Müşteri Hizmetleri

HGS PTT müşteri hizmetleri üzerinden HGS sorgulama kapsamında pek çok işlem yapılabilir. İşte HGS sorgulama işlemleri ile ilgili tüm detaylar…

Güncellenme: 15:00, 26/11/2015
HGS Sorgulama İşlemleri ve PTT Müşteri Hizmetleri

Foto: DHA

Hızlı geçiş sistemi olarak adlandırılan ve gişelerde bekleme yapmadan, para ödemeden geçiş yapılmasını sağlayan yeni HGS sisteminden tüm araçların yararlanması herhangi bir şarta bağlı değildir. Hizmetten yararlanmak isteyen araç sahiplerinin PTT üzerinden başvuru işlemlerini yapması gerekmektedir. Yapılacak olan başvuruların ardından araçta kullanılacak bir etiket verilecektir. Etiketin aracın uygun yerine yapıştırılması ile birlikte hızlı geçiş şeritlerinin kullanılması ve kolay bir şekilde geçiş yapılabilir. Yapılan geçişler, otomatik denetleme sistemleri ile takip edilmektedir. Ayrıca araçlar ile yapılacak olan geçiş işlemleri kayıt altına alınmaktadır. Araç sahipleri, abonelik üzerinden yapılan geçişler için online olarak sorgulama yapabilir. Bu açıdan yapılan tüm işlemler için online olarak bilgi alınması ve aynı zamanda geçiş için gerekli bakiye işlemlerinin gerçekleştirilmesi oldukça kolay yapılmaktadır.

HGS Portalından Nasıl Yararlanılır?
HGS portalını kullanarak çeşitli HGS sorgulama yapmak isteyen abonelerinin ilk olarak PTT tarafından oluşturulan portala üye olması gerekir. Üyelik aşamalarında kişilerin T.C. kimlik numarası gibi kimlik bilgileri istenecektir. Üyelik sonrasında ise kişi adına mevcut olan tüm abonelikler, portalda listelenecektir. Böylece abonelikler üzerinden abonelerin istediği şekilde HGS sorgulama yapılabilir.

Hızlı Geçiş Sistemi portalından yapılabilecek işlemler oldukça gelişmiş durumdadır. HGS PTT müşteri hizmetleri aracılığı ile HGS bakiye sorgulama, bakiye yükleme, geçiş bilgisi sorgulama yapılabilecek işlemler arasındadır. HGS PTT müşteri hizmetleri üzerinden en çok yapılan işlem kaçak geçiş sorgulama olmaktadır. Hızlı geçiş şeritlerinin kullanılarak hatalı bir şekilde geçiş yapılması halinde, araç plakası üzerinden ceza kesilecektir. Bu konuda bilgi almak isteyen araç sahipleri ise HGS PTT müşteri hizmetleri üzerinden kaçak geçiş ihlali sorgulama yaparak bilgi alabilir. Yapılacak sorgulama sonrasında, herhangi bir cezanın olup olmadığı kolay bir şekilde görülebilir.

Yayınlanma Tarihi:07:22,