Sözcü Plus Giriş

How Old servisi yaşınızı tahmin ediyor!

Microsoft'un how old olarak tanıttığı algoritması fotoğraflara bakarak insanların yaşını tahmin ediyor. İşte How Old yapay zekası hakkında detaylar...

Güncellenme: 16:36, 03/05/2015
How Old servisi yaşınızı tahmin ediyor!

Microsoft tarafından geliştirilen ve How Old sitesi ile tanıtılan yapay zekâ yazılımı insanların yaşını fotoğraf fotoğraflarından tahmin ediyor. Microsoft’un how-old.net sitesinden sunduğu yazılıma Türkiye’den büyük ilgi var. How Old sitesine eklenen fotoğraflar ve sistemin yaş tahminleri sosyal medyada paylaşılıyor.

GENELDE YAŞ TAHMİNİ TUTUYOR

Kullanıcılar kendi fotoğraflarını ya da internetten buldukları bir fotoğrafı siteye yükleyerek, fotoğrafta yer alan kişilerin yaşını yaklaşık olarak öğrenebiliyorlar. Algoritma insan yüzüne odaklı çalıştığı için fotoğraftaki kişi ya da kişilerin yüzlerinin net olarak görünmesi gerekiyor. Yaptığı tahminler zaman zaman tam olarak tutmasa da algoritma genel olarak başarılı sonuçlar veriyor.

TÜRKİYE’DEN YOĞUN İLGİ

Microsoft’un bloğunda yapılan konuyla ilgili açıklamada sitenin aktif edildiği birkaç saat içinde 35 bin kişinin algoritmayı kullandığı ifade edildi. Olayla ilgili ilginç ayrıntı ise bu 35 bin kişinin 29 binin Türkiye'den gelmiş olması. Yapay zekâya sahip bir yazılımın çalıştığı how-old.net sitesi bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyor.