Sözcü Plus Giriş

Ağrı’daki Yazıcı Barajı’na giren abi kardeş boğularak hayatını kaybetti. Yüzmek için yasak olan baraj gölüne giren iki kardeşten ağabey Metin Batıbey, dinlenmek için kenara çıktı. Kısa bir süre sonra kardeşinin suda çırpındığını gören Batıbey, Mevlüt Batıbey’i kurtarmak için yeniden suya atladı. Dalgalara kapılan iki kardeş gözden kayboldu. Olayı görenlerin ihbarı üzerine bölgeye gelen kurtarma ekipleri, 6 saat süren çalışmaların ardından kardeşlerin cansız bedenine ulaşabildi.

Ağrı AFAD ekiplerinin arama çalışmaları yetersiz kalınca Van'dan AFAD ve polis dalgıç ekiplerinden destek istendi. Dalgıç ekiplerinin geç saatlere kadar gelmemesi vatandaşların tepkisine neden oldu. İki kardeşin suda kaybolduğu haberini duyan yakınları da olay yerine geldi. Sinir krizi geçiren yakınları arama çalışmalarını izledi.

Dalgıçların 6 saat sonra geldiğini ve arama çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Batıbey kardeşlerin akrabası Emrah Adıgüzel, “Saat 17.00'de Yazıcı Barajı’na yüzmeye geldik. 2 halamın oğlu bayağı kıyıdan uzaklaşmışlardı. Su bayağı dalgalıydı. Önce Mevlüt gözden kayboldu 20 saniye sonra ağabeyi Metin suda kayboldular. Kurtarmak için uğraştık ama çabamız sonuçsuz kaldı. Emniyeti aradım T.C. kimlik numaramı istediler. ‘Hatırlamıyorum' deyince ‘O numara olmadan işlem yapamayız' deyip telefonu kapattılar. Aradan bir saat geçti jandarma geldi. AFAD’tan gelen ekipler yüzmeyi dahi bilmiyorlar” diye konuştu.

KARDEŞLERİN CESEDİ BULDU

Olay, dün saat 18.00 sıralarında kent merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Yazıcı Baraj Gölü’nde meydana geldi. Kazım Karabekir Mahallesinde oturan Metin ve Mevlüt Batıbey kardeşler arkadaşları ile birlikte serinlemek için baraj gölüne girdi. Bir süre arkadaşlarıyla birlikte yüzen iki kardeşten Mevlüt Batıbey’in suda çırpındığını gören ağabey Metin Batıbey kurtarmak için yardıma koştu. Arkadaşlarının gözleri önünde iki kardeş, baraj gölünde kayboldu.

İKİNCİ KURTARMA EKİBİ ÇAĞRILDI

Çevredekilerin ihbarı üzerine sevk edilen polis, jandarma ve AFAD ekiplerinin yaptığı arama çalışmaları yetersiz kaldı. Van'dan gelen AFAD ve polis dalgıç ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu cansız bedenleri Metin Batibey’in 7 saat, Mevlüt Batıbey’in ise 15 saat sonra sudan çıkarıldı. İki kardeşin cesedi yapılan otopsi ardından toprağa verildi.

DHA