Sözcü Plus Giriş

İl İl İftar Vakitleri – 2015 Ramazan İmsakiyesi

Onbir ayın sultanı olan Ramazan ayının 9. gününde il il iftar vakitleri ve 2015 Ramazan imsakiyesi ile günlük iftar menüleri, yemek tarifleri haberimizde...

09:27 -
İl İl İftar Vakitleri – 2015 Ramazan İmsakiyesi

Ramazan ayını Türkiye’nin dört bir yanında heyecanla yaşamaya devam ederken bugün, Onbir ayın sultanı Ramazan ayının 9. günündeyiz. Ramazan’ın 9. gününde ve sonrasında il il iftar vakitlerini öğrenmek isteyenler için haberimizde. Aşağıdaki Ramazan İmsakiye ekranından il ve gün seçimi yaparak iftar vakitlerini öğrenebilirsiniz. İşte il il iftar vakitleri ve 2015 ramazan imsakiyesi sorgulama aracı… Günlük iftara menüsü ve iftar yemekleri tarifleri…

İL İL İFTAR VAKİTLERİ VE 2015 RAMAZAN İMSAKİYESİ

Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramında kaç gün tatil var?

RAMAZAN AYI – RAMAZAN AYININ ÖNEMİ – RAMAZAN AYI ORUCU

Ramazan ayının içinde bulunan Kadir Gecesi, Kur’an’ın ilk ayetlerinin vahyedildiği gecedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir. Ramazan ayının son 10 günü içinde aranması gerektiği söylenen Kadir gecesi ile ilgili Kur'anın 97.süresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayeti şöyledir:

“Şüphesiz, biz O’nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.”

Hicrî takvimin salt ay takvimi olması sebebiyle, bu takvimdeki ayların mevsimlerle ilişkisi yoktur; yani her ay güneş takvimine göre her yıl pozisyonu değişir, ve böylece aylar mevsimler arasında gezinir – belirli bir mevsimin ayı olmazlar. Bu sebeple Ramazan ayı ve oruç dönemi her yıl değişir.

Ramazan ayında tutulan oruç ve önemi

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

Sahur ne demektir?
Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir.

İftar nedir?
Gün sonunda orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

2015 YILINDA MÜBAREK GÜN VE GECELER

Regaib Kandili: 23 Nisan 2015 Perşembe

Miraç Kandili: 15 Mayıs 2015 Cuma

Berat Kandili: 1 Haziran 2015 Pazartesi

Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe

Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi

Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma

Kurban Bayramı: 24 Eylül Perşembe – 27 Eylül 2015 Pazar

Son güncelleme: 14:48 11.05.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more