Sözcü Plus Giriş
GALERİ İlham verici kadın hikayeleri 8 Mart 2015 06:33
1 Samantha Cristoforetti (İtalya):

2009 yılında Avrupa Uzay Ajansı tarafından 8.000 astronot arasından seçilen Cristoforetti, uzaya gitme şansını yakalayan ilk İtalyan kadın.
2 Cristoforetti, uzay istasyonunda uçuş mühendisi olarak çalışıyor ve deneyimlerini Facebook üzerinden paylaşıyor.
3 Azmat Khan (ABD):

Şu anda BuzzFeed News’da çalışan araştırmacı gazeteci Azmat Khan, dünyanın dört bir yanından eşitsizliğe dair, duyulmamış hikâyelere ışık tutuyor.
4 Michigan’ın Grand Rapids bölgesinde, az sayıda Müslüman’dan biri olarak büyüyen Khan, Facebook gruplarını insanlarla iletişime geçmek için kullanıyor.
5 Kendisi şu anda Afganistan’da ve deneyimlerini Facebook üzerinden dünyayla paylaşıyor.
6 Masih Alinejad (İran):

7 yaşından bu yana türban takmaya zorlanan İranlı gazeteci Masih Alinejad, bir gün meclisten haber bildirirken türbanından çıkan birkaç saç teli nedeniyle az kalsın saldırıya uğruyordu.
7 2014 yılında My Stealthy Freedom (Benim Gizli Özgürlüğüm) isimli bir kampanya başlatarak türban takmadığı bir fotoğrafını yayınladı.
8 Benzer fotoğraflar gelmeye başlayınca bir Facebook sayfası kuran Alinejad, hayatlarını riske atma pahasına türbansız resimlerini paylaşan pek çok kadını bir araya getirdi.
9 Her Voice (Kenya):

Kenya’nın Nairobi şehrinde bir grup kadın tarafından kurulan bir organizasyon olan Her Voice (Kadının Sesi), cinsiyet temelli şiddete karşı savaşırken bu nedenle mağdur olan kadınlara destek sağlıyor.
10 Organizasyon, Facebook’ta #MyDressMyChoice (Benim Elbisem, Benim Seçimim) isimli bir kampanya başlattı ve buna ek olarak meclise dilekçe vermelerinin ardından kanunun olumlu yönde değişmesinde önemli rol oynadı.
11 Mavis Mendonca (Hindistan):

Mavis Mendonca, Win Bangalore Back (Bangalore’u Geri Kazanalım) isimli, Temmuz 2014’te Hindistan’daki yerel bir özel okulda 6 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze uğramasının ardından oluşturulan Facebook grubunun kurucu ortaklarından biri.
12 Grup, kadınlara karşı haksızlığın ve şiddetin kabul edilmediğini gösteren, şehrin emniyet müdürüyle işbirliği yaparak bu doğrultuda aksiyon alınmasına yardımcı olan bir oluşum.
13
14