Sözcü Plus Giriş

İlker İnanoğlu kimdir?

İlker İnanoğlu, Yeşilçam'ın Yumurcak'ı bu akşam Beyaz Show'da. İlker İnanoğlu, hayranlarının sorularını cevaplandıracak. İlker İnanoğlu kimdir?

Güncellenme: 14:20, 15/05/2015
İlker İnanoğlu kimdir?

İlker İnanoğlu 1965 İstanbul’da doğan sinema ve dizi oyuncusu ve yönetmen Türker İnanoğlu ve oyuncu Filiz Akın çiftinin oğludur. “Yumurcak” filmleriyle ünlenen İlker İnanoğlu’nu, babası, ülkede başlayan terör eylemleri üzerine İsviçre”nin Cenevre şehirindeki Leman Koleji ne kaydettirdi. 2007 yılında başlayan ve halen devam eden Arka Sokaklar dizisinde oynamaktadır.

Sinemadaki ilk önemli rolünü Türker İnanoğlu'nun “Yumurcak” filminde oynadı. İlker İnanoğlu konuşmaya ve yürümeye başladığında soluğu stüdyolarda aldı. Namı yumurcaktır. İlker İnanoğlu,Türk Sinemasında önemli bir çığır açmıştır. Daha önceki yıllarda Zeynep Değirmencioğlu ve Parla Şenol gibi kız yıldızların olduğu filmler büyük bir etki toplamıştır. İnanoğlu’nun Yumurcak filmi de Türk sinemasına iyi bir erkek çocuk oyuncu kazandırmıştır.

1986 yılında,Türkiye’ye gelen ve babasıyla çalışmaya başlayan İlker İnanoğlu, Biricik Suden’le (Mazhar Alanson’un eşi) tanıştı ve aynı yıl onunla evlendi. Ama ilişkileri uzun sürmedi, 1988 yılında İlker İnanoğlu, Biricik’ten ayrıldı.Sonra İlker İnanoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nde masterını yapmak için gittiği Los Angeles’ta Amerikalı eşi Chole’den bir oğlu oldu ve adını Berker koydular. Daha sonra çeşitli dizilerde rol aldı. 2006 yılında Yeşim Salkım ile evlendi ancak bu evlilik de uzun sürmedi ve İlker İnanoğlu, Yeşim Salkım’dan boşandı.

Ödülleri
İlker İnanoğlu Antalya Film Festivali’nde En İyi Çocuk Oyuncu ödülünü aldı.

İlker İnanoğlu’nun rol aldığı yapımlar

Hayat Yolunda – 2014-2015
Bu Son Olsun
Güzel Çirkin Yapımcı 2013
Alev Alev 2012-2013
Hayda Bre
Doktorlar 2010
Arka Sokaklar 2007-2011 2015
Üç Tatlı Cadı
Babam Çok Değişti Anne
Son Yüzleşme
Kurşun Asker (Aynı zamanda bu filmde yönetmenlik,yapımcılık ve senaryo yazarlığı yapmıştır)
Anne Babamla Evlensene
Yeşil Işık
Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
Küçük Şahit
Le Ricain
Yumurcak Belalı Tatil
Yumurcak Veda
Yumurcak Küçük Kovboy
Yumurcak Küçük Şahit
Yumurcağın Tatlı Rüyaları
Yumurcak Köprüaltı Çocuğu
Yumurcak