İnanılmaz rekor! Tam 1100 rakam…

Darıca'da 10. sınıf öğrencisi 16 yaşıdaki Sena Kubat, Pi sayısında virgülden sonraki 1100 rakamı 4 dakika 26 saniyede okuyarak rekor kırdı.

İnanılmaz rekor! Tam 1100 rakam…

Kocaeli’nin Darıca İlçesi’ndeki bir özel okulun 10. sınıf öğrencisi 16 yaşıdaki Sena Kubat, Pi sayısında virgülden sonraki 1100 rakamı 4 dakika 26 saniyede ezbere söyleyerek Dünya Çocuk Rekorları Çocuk kategorisinde rekor kırdı. Rekoru kıran Sena Kubat’a Dünya Çocuk Rekorları Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü tarafından rekor tescil belgesi verildi.
Darıca Bilge Koleji Matematik Bölümü öğretmenlerinden Yasemin Kara ve sınıf öğretmeni Emine Akıeke yönetiminde hazırlanan Sena Kubat adlı öğrenci hafızasının sınırlarını zorlayarak kırdığı dünya rekoru, Prof. Dr. Orhan Kural ve rekor danışmanı Aydın Türkgücü tarafından onaylanarak tescil edildi.

Darıca İlçesi’nde bulunan Özel Bilge Okulu 10. sınıf Hemşirelik Bölümü öğrencisi Sena Kubat öğretmenlerinin desteğiyle yaklaşık 1 aylık gibi bir sürede Pi sayısında virgülden sonraki 1100 rakamını ezbeleyerek Dünya Çocuk Rekorları’na hazırlandı. Sena Kubat bugün Dünya Çocuk Rekorları Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Dünya Çocuk Rekorları Yapımcısı ve Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü karşısında Pi sayısında virgülden sonraki 1100 rakamını 4 dakika 26 saniyede ezbere söyleyerek Dünya Çocuk Rekorları Çocuk Kategorisi’nde Pİ sayısı basamak ezberleme Dünya rekorunu kırdı. Sena Kubat’ın rekoru kırmasının ardından Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü tarafından rekor tescil belgesi teslim edildi.

Rekoru kırdığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Sena Kubat, “Ailem ve öğretmenlerim beni çok destekledi. Bir aylık bir çalışmada rekoru kırdım. Kendime güveniyordum. Eğer benim rekorumu daha kısa sürede kıracak olanlar olursa onları yeniden geçerim. Rekoru kırdığım için çok mutluyum” dedi.

Okuldaki öğrencilerden daha fazla basamak ezberlediğini fark ettiklerini söyleyen matematik öğretmeni Yasemin Kara, “Biz bir hayalle başladık ve hayallerimizi başardık. Matematik korkulan bir derstir. Biz bunu sevilebilecek bir haline getirdik. Sena’ya güvendik o da bizi yanıtmadı. Çok mutluyuz. Diğer öğrencilerden farklı olduğunu geördük. Herkesden fazla basamak ezberlediğini fark ettik. Arkasında durduk ve kendi dediğini yaptı” dedi.

Rekoru kıran Sena Kubat, hakem heyeti ve öğretmenleriyle birlikte pasta keserek başarısını kutladı. Kırılan rekorun ardından Dünya Çocuk Rekorları Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural okulda Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında öğrencilere konferans verdi. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...