Sözcü Plus Giriş

İnternette “imuneccim” dolandırıcılığı

Binlerce vatandaş burç yorumlarına bakmak bahanesiyle dolandırılıyor. Hizmet bedeli sizden habersiz faturanıza yansıyor.

Güncellenme: 15:32, 04/05/2015
İnternette “imuneccim” dolandırıcılığı

İşte internetteki yeni dolandırıcılık modeli…

imuneccim; yıldız haritası, günlük ve haftalık burç yorumları, burç uyumları, burçlara göre karakter, kariyer, sağlık, aşk hayatı vb. analizler, yükselen burç gibi çok çeşitli ve farklı içeriklerin bulunduğu bir astroloji portalı gibi görünse de birçok kullanıcı dolandırıldığını iddia ediyor.

ONAY VERMEDEN ÜYE OLUYORSUNUZ: HAFTALIK 13 TL, AYLIK 40 TL

Onay vermediğiniz sitenin arka planda javascript kodu kullanarak sizden habersiz forum ve reklam onayı yapan sistem, faturalarınızın kabarmasına neden oluyor. Herhangi bir internet adresinde karşınıza çıkan reklama tıkladığınızda 2-3 saniye gibi kısa bir süre içinde sisteme kayıt olmuş bulunuyorsuz. Sistem “okudum ve kabul ediyorum” kısmını otomatik olarak sizin yerinize işaretliyor. Böylelikle istemeden “haftalık 13 liralık” üyelik bedelini kabul etmiş oluyorsunuz. Gelen şiyaketlerin çoğu “İmuneccim’e giriş yaptığım anda tarafımdan hiçbir onay alınmadan faturama 13 TL ücret yansıtıldı” şeklinde… Bazı kullanıcılarda ise bu bedel aylık 40 TL olarak kesilmekte.

GSM ŞİRKETLERİNİN BAŞI BELADA

Binlerce hat sahibi vatandaş, operatör servislerini arayarak mağduriyetlerini dile getirseler bile GSM şirketleri kendilerinin onayı olduğunu ve hizmet bedelinin ödenmesi gerektiğini söylüyorlar. Vatandaşlarla operatörler arasındaki kavga sürerken, konunun nasıl çözüleceği ise henüz belli değil.

FATURANIZI MUTLAKA KONTROL EDİN

Faturanın “Katma Değerli Servisler” bölümü kontrol edilmeli. Burada Video spor servisi, Astroloji servisi vb. servis isimleri adı altında para kesildiği görülürse anında müşteri hizmetleri aranmalı.  Aksi takdirde siz de aynı yöntemle dolandırılmış olabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi:14:40,