Sözcü Plus Giriş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “26 Haziran Uluslararası İşkenceye Karşı Mücadele Ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü” çerçevesinde yazılı bir açıklama yaptı.

AĞBABA: İŞKENCE TOPLUMA VERİLEN BİR GÖZDAĞIDIR
CHP Genel Başkan Yrd. Veli Ağbaba, İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2015 Türkiyesi'nde hala işkenceci zihniyetin sürdürüldüğünü ve işkenceyle hak arama mücadelesi verenlere gözdağı verilmek istendiğini ifade etti.
Ağbaba'nın açıklaması şu şekilde:

AĞBABA: İŞKENCE CEZAEVİNDEN SOKAĞA TAŞTI
Ağbaba, “AKP iktidarıyla birlikte işkence devlet politikası haline geldi. Cezaevlerinde hasta tutuklu ve hükümlülerin durumu tümüyle bir işkence uygulamasına dönüşmüştür. Sadece cezaevlerinde değil, sokakta da polisin kullandığı yoğun biber gazı, basınçlı su ve plastik mermi gibi orantısız müdahalelerinin yanısıra, gözaltında alırken uyguladığı ağır şiddet de linç düzeyine varabilmektedir. AKP iktidarında sokağa çıkıp hakkını arayan herkes bir şekilde AKP'nin devlet şiddetine maruz kalmıştır.” dedi.

AĞBABA: İŞKENCENİN CEZASIZ KALDIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ
2015 yılının ilk 5 ayında yaklaşık 3000 kişinin işkence gördüğüne dair şikayette bulunduğunu belirten Ağbaba, “İşkencenin bu düzeyde rahat uygulanmasının en temel nedeni, otoriter AKP zihniyetinin cezasızlık politikasıdır. Birleşmiş Milletler'in 1987'de yürürlüğe koyduğu ve Türkiye'nin 1988 yılında kabul ettiği “İşkenceye Karşı Mücadele Sözleşmesi”ne rağmen, ne yazık ki, 2015'in Türkiyesi'nde bile hala işkence görüntülerinin silinip silinmediğini, birileri tarafından korunan ve kollanan işkencecileri, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı uygulamasını ve cezaevlerinde maruz kalınan psikolojik işkencenin sürdürüldüğünü konuşuyoruz. İç Güvenlik Paketi'nin hiçbir görüş alışverişi yapılmadan dayatılması, AKP'nin işkenceyi meşrulaştırma çabasının ürünüdür. AKP'nin tek başına iktidar olma şansını kaybetmesi bu anlamda ülkemiz için bir şanstır. Biz CHP olarak, yeni yasama döneminde de, bir sindirme aracı olarak kullanılan baskı, işkence ve şiddetin her türüne karşı insan hakları normlarının yükseltilmesi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more