Sözcü Plus Giriş

Kentte hayatı felç eden sel nedeniyle ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşandı, yollar saatlerce trafiğe kapandı.

Hafta sonu hava nasıl olacak?

Hafta sonu hava nasıl olacak?

Saat 06.00 sıralarında başlayan sağanak yağış, Amanos Dağları’ndan gelen sularla birleşince sele neden oldu. Özellikle ilçenin Sarıseki Mahallesi’nde etkili olan sel suları mahallenin içinden geçen Kuru Deresi’ni taşırdı ve otoyol menfezini patlattı.

HEYELEN OTOYOLU KAPATTI

Menfezin patlamasıyla otobanın üst kısmında heyelan meydana geldi ve kayan topraklar Adana-İskenderun Otoyolu’nun İskenderun Organize Sanayi Bölgesi mevkiindeki bölümünü kapattı. Saat 07.00 sıralarında kapanan otoyolu açmak için karayolları ile Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışma başlatırken, yolun her yönünde de kilometrelerce araç kuyrukları oluştu. Yaklaşık 6,5 saatlik bir çalışmanın ardından yol kontrollü bir şekilde trafiğe açıldı.

FABRİKADAN ÇIKAMADILAR

Sel suları nedeniyle E91 Karayolu da gölete döndü. Ekiplerin çalışma yapması nedeniyle trafik akışına uzun bir süre izin verilmedi. Su içinde kalan araçlar bunun üzerine Sarıseki Mahallesi içinden Akarca yolunu kullanarak geçmeye çalıştı, ancak bu yolda da zaman zaman tıkanıklık oluşması yüzünden trafik felç oldu. Sel nedeniyle mahalledeki bahçeler, evler, caddeler ve işyerleri ile Sarıseki Organize İlkokulu’nun bahçesi sular altında kaldı. Sel nedeniyle İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bazı fabrikalar da sular altında kaldı. Gece mesaisinden çıkan birçok işçinin sel nedeniyle fabrikalardan çıkamadıkları belirtildi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ile İskenderun Belediyesi iş makineleri ve arozözler sel sularını tahliyesi için çalışma yaptı. İskenderun Belediyesi Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, sel nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadığını belirterek, “Su biriken evlere arozözlerle müdahale edilerek suların tahliyesini sağladık. Bir evde büyükbaş hayvanlar sular altında kalmış onlar da kurtarıldı. Bir evde de yaklaşık 30-40 tavuk selle birlikte telef olmuş. Ekiplerimiz felaketin yaralarını sarmaya çalışıyor” diye konuştu. (DHA)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more