Sözcü Plus Giriş

İstanbul´a gelen Ezidiler, Mardin´e gönderildi

ŞİD'in saldırdığı Sincar'dan (Şengal) kaçarak Türkiye'ye sığınan Ezidilerden bir kısmı, Avrupa ülkelerine gitmek için İstanbul'a gelmişti.

09:07 -
İstanbul´a gelen Ezidiler, Mardin´e gönderildi

IRAK’ta geçen yıl IŞİD’in saldırdığı Sincar’dan (Şengal) kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Diyarbakır’da kampa yerleştirilen Ezidilerden bir kısmı, iki gün önce Avrupa ülkelerine gitmek amacıyla Diyarbakır’dan otobüslerle yola çıkmıştı.

Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Sınır Kapısı’na 5 kilometre kala, jandarma ekipleri tarafından durdurulan ve Diyarbakır Valiliği kararıyla geri çevrilen Ezidiler, dün otobüslerle İstanbul Esenler Otogarı’na geldi. Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu Ezidiler, yere serdikleri kartonlara oturarak otogarda beklemeye başladı.

Çocukların uzun süren yolculuklar nedeniyle yorgun düştükleri görüldü. Yetkili makamlar tarafından, Ezidilerin Mardin’in Nusaybin ilçesi’ndeki kampa geri gönderilmesi kararının verilmesi üzerine, Valilik tarafından tahsis edilen otobüslere bindirilen Yezidiler, yanlarında getirdikleri çanta ve çuvallardaki eşyalarıyla Mardin’e gitmek üzere yola koyuldu. Mardin’e gönderilen Ezidilere yolculuk boyunca polislerin de eşlik edeceği öğrenildi. Öte yandan Ezidilerin toplandığı Esenler Otogarı’nda Çevik Kuvvet ekipleri gece boyunca tedbir aldı.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more