İstanbul kara teslim!

İstanbul bugün öğle saatlerinde hızlanan kara teslim oldu. Ana arterlerde trafik durma noktasına geldi. Deniz ve hava ulaşımından bir çok iptal yaşandı.

İstanbul kara teslim!

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı sürerken, Çatalca ve Hadımköy’de kar kalınlığı 20 santimetre ölçüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya
göre, saat 17.00 itibarıyla kar yüksekliği Çatalca ve Hadımköy’de 20,
Arnavutköy’de 15, Beylikdüzü, Başakşehir ve Esenyurt’da 10 santimetreye ulaştı.

Kar kalınlığı Kavacık, Kandilli ve Sarıyer’de 8, Beykoz, Aydos,
Ümraniye, Çekmeköy ve Zekeriyaköy’de 5, Bağcılar, Başakşehir, Silivri ve
Maslak’ta 3, Fatih, Şile, Yakacık ve Bakırköy’de 2, Kartal ve Pendik’te 1
santimetreye yükseldi.

MEGA KENTTE KAR KLASİĞİ: ULAŞIM ÇÖKTÜ

Meteorolojinin uyarılarının dinlenmemesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önlemlerinin yetersiz kalması mega kentin ulaşımını çökme noktasına getirdi. İstanbulluların bir çoğu da yola kar lastiği ve zincirle çıkmaması, etkili olan tipiyle birleşince TEM Otoyolu’nda trafik durdu. Vatandaşlar otomobillerinden ve servis araçlarından inip yürümeye başladı. Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçişte, sürücüler 8 kilometrelik yolu 1 saat 10 dakikada kat edebildi.

İstanbul’da özellikle akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi trafiği felç etti. Mesailerini bitirip evine gitmek isteyen vatandaşlar saatlerce yolda kaldı. Zaman zaman durma noktasına gelen trafik nedeniyle toplu taşıma araçlarından inen vatandaşlar yola yaya devam etti.

Zincirlikuyu’da, Maslak ve Beşiktaş yönüne araç trafiği uzun süre durma noktasına gelirken, vatandaşlar toplu taşıma araçları ve servislerden inerek her iki yöne yaya olarak devam etti. Bazı araçlar yoğun kar yağışı nedeniyle arıza yapınca, trafiğin daha da tıkanmasına yol açtılar.

Avrupa’dan Anadolu Yakası’na geçişte ve Boğaziçi Köprüsü katılımında da uzun araç kuyrukları oluştu.

ANA ARTERLERDE DURMA NOKTASINDA

Kentte sabah saatlerinde başlayan ve yer yer şiddetini artıran kar yağışı, trafik akışını olumsuz etkiliyor. Şehir içinde görüş mesafesinin azalmasıyla E-5 karayolu ve TEM otoyolu başta olmak üzere ana arterlerdeki trafik, zaman zaman durma noktasına geldi.

TRAFİK POLİSLERİNİN İZİNLERİ İPTAL EDİLDİ

Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kar yağışı nedeniyle trafik polislerinin izinlerini iptal etti. Trafik ekipleri, akışın sağlanması için kent genelinde görev yapıyor.

Ekipler, emniyet şeritlerini olası acil durumlar için açık tutmaya çalışıyor.

Yetkililer, sürücüleri kış lastiği ve köprülerdeki erken buzlanmaya karşı uyarırken, belediye ekipleri de tuzlama ve yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul’da akşam saatlerinde kar yağışı ve havanın daha da soğumasıyla trafikte zor anlar yaşanıyor. Yetkililer evlerine gitmek isteyen vatandaşları toplu taşıma araçları kullanmaları konusunda uyarırken boğaz köprülerinde yaşanan buzlanmaya da dikkat çekildi.

İstanbul'da gün boyu aralıklarla yağan kar yağışı akşam saatlerinde de etkisini gösterdi. Kar nedeniyle sürücüler zor anlar yaşarken, trafik durma noktasına geldi.

Meteorolojinin uyarılarının ardından beklenen kar yağışı İstanbul'da etkisini gösterdi. Gece saatlerinde başlayan kar yağışı gün boyu aralıklarla devam etti. Akşam saatlerinde etkisini tekrar göstermeye başlayan kar yağışı Beşiktaş'ta trafiği de olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle yollar kayganlaşırken, sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti.

Aniden bastıran kar sebebiyle yolda kaldıklarını belirten bir motosiklet sürücüsü de, “Levent'ten buraya yarım saatte anca geldim. Trafik baya tıkanmış. Yerler çok kaygan. Ayaklarım yerde gidiyorum” dedi.

KÖPRÜLERDE BUZLANMA UYARISI

Trafikte bir diğer tehlike ise kış lastiği kulanmayan sürücüler nedeniyle yaşanıyor. Yetkililer vatandaşları toğlu taşıma kullanmaları konusunda uyarıyor.

Boğaz köprülerinde havanın soğumasıyla birlikte buzlanmanın yaşandığı ve bazı araçalrın kaydığı belirtilirken belediye ekiplerinin yol çalışması da devam ediyor…

BEYLİKDÜZÜ-AVCILAR ARASI FELÇ

Akşam saatlerinde etkisini artıran kar yağışı, D-100 Karayolu’nda trafiği kilitledi. Beylikdüzü-Avcılar arasında metrobüsler durdu. Metrobüs yolcuları araçlardan inerek yürümek zorunda kaldı.
O anlar, vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla da görüntülendi.

İstanbul genelinde akşam saatlerinde başlayan tipi şeklindeki kar yağışı etkili oluyor. Bu nedenle sürücüler zor anlar yaşıyor. Ana arterlerin tamamında trafik durma noktasına gelirken, araçlar adım adım ilerliyor.
Trafiğin en yoğun olduğu yer ise TEM Otoyolu. Her iki istikamette de araçlar yoğun tipi yağışı altında güçlükle ilerliyor.

İETT’DEN METROBÜS AÇIKLAMASI

İETT Beylikdüzü’nde metrobüs ulaşımının tekrar normale döndüğünü açıkladı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Kayan metrobüse müdahale edildi; Beylikdüzü-Avcılar arası yeniden seferler başladı
Haramidere’de buzlanmadan dolayı kayarak yolu çift yönlü trafiğe kapatan metrobüse acil müdahale edildi. Beylikdüzü-Avcılar arası duran seferler normale döndü. Şu an seferler yapılıyor ve ek seferler eklenerek metrobüs seferleri artırıldı.
Yoldaki sürücülerimize ve kamuoyuna duyurulur.”

ESENYURT’TA ARAÇLAR KAZA YAPTI, BÜYÜKÇEKMECE’DE SÜRÜCÜLER YOLDA KALDI

İstanbul’da akşam saatlerinde etkisini artıran kar yağışı ve tipi nedeniyle Büyükçekmece’de araçlar yolda kaldı.
Esenyurt’ta ise kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi.

KAZANASMAZ: BULUNDUĞUNUZ YERDEN AYRILMAYIN

Trafik uzmanı Murat Kazanasmaz da twitter hesabından vatandaşları uyardı. Kazanasmaz “Şu anda neredeyseniz en az 2 saat orada kalın. Dışarıya çıkarsanız orada da kalacaksınız” mesajını takipçileriyle paylaştı.

İDO VE ŞEHİR İÇİ HATLAR İPTAL

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı seferlerini iptal etti.

İDO’dan alınan bilgiye göre, 18.30 Bandırma-Yenikapı Hızlı Feribot,
18.30 Bostancı-Yenikapı-Bandırma Deniz Otobüsü, 18.40 Kadıköy-Yenikapı-Bursa

YARIN SABAH SAATLERİNDE DE ULAŞIM TEHLİKELİ

Bu arada yarın da 07.00 Yenikapı-Bandırma Hızlı Feribot, 07.30
Bandırma-Yenikapı-Bostancı Deniz Otobüsü, 08.00 Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-
Yenikapı-Kadıköy Deniz Otobüsü, 18.30 Bostancı-Yenikapı-Bandırma Deniz Otobüsü
iptal edildi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle deniz otobüsü iç hat seferleri ile
Sirkeci-Harem hattı araba vapuru seferlerinde aksamalar yaşanabildiği duyuruldu. Şehir Hatları da Beşiktaş-Üsküdar ve Kabataş-Adalar haricindeki
seferleri olumsuz hava şartları nedeniyle iptal etti.

THY, 123 SEFERİNİ İPTAL ETTİ

Türk Hava Yolları (THY), kar yağışı nedeniyle iç ve dış hatta 123 seferini iptal ettiğini duyurdu. Kar yağışı, Atatürk Havalimanı’nda da etkisini sürdürüyor.

Olumsuz hava şartları nedeniyle THY, iç ve dış hatta 123 seferini iptal etti. Atatürk Havalimanı’nda karın tipi şeklinde yağdığı anlarda aprondaki uçakların görülmesi bile zorlaştı. Yoğun kar yağışı sırasında görüş mesafesi düşerken Atatürk Havalimanı’nda iniş ve kalkışlar sorunsuz olarak devam ediyor. Uçaklar kalkış öncesi buzlanmaya karşı anti-icing adı verilen işlemle alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yıkanıyor .Bu arada apronda biriken kar sularını DHMİ araçları temizliyor.

TEM KAPANDI

İstanbul’da TEM Otoyolu kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı…

Otoyolu'nun Celaliye mevkiinde etkili olan kar ve tipi zincirleme kazalara neden oldu. 25-30 aracın karıştığı kazada 5 kişi yaralanırken, otoyolun Edirne istikameti ulaşıma kapandı. Kaza saat 15.00 sıralarında TEM Otoyolu'nun Edirne yönünde meydana geldi. Kar ve tipi nedeniyle kayganlaşan yolda çok sayıda araç birbirine girdi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, 25-30 aracın karıştığı kazada 5 kişinin yaralandığını açıkladı. Aralarında yaşlı bir kadın ile çocuğun da bulunduğu yaralılar, olay yerine gelen ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Tem Otoyolunda zincirleme kaza!Tem Otoyolunda zincirleme kaza!

TEM'İN EDİRNE YÖNÜ ULAŞIMA KAPANDI

Zincirleme kaza nedeniyle TEM Otoyolu'nun Edirne istikameti ulaşıma kapandı. Trafik ekipleri, küçük araçların emniyet şeridinden geri dönmesini sağlarken, araçlar 7 kilometre mesafedeki Kumburgaz üzerinden E-5 Karayolu'na yönlendirildi.

Bu arada, kaza yapan araçların içinde sıkışan sürücüler ve yolcular da itfaiye ekiplerinin gelmesini bekliyor. Öte yandan, TEM Otoyolu'nun İstanbul istikamenin açık olduğu, ancak trafiğin kontrollü olarak verildiği gözleniyor.

BAHÇEŞEHİR’E GİRİŞ ÇIKIŞ YOK
İstanbul’un bir çok bölgesi karlar altında. Ancak en büyük faturayı ödeyenler Bahçeşehir sakinleri oldu. Semte giden yolda araç kuyrukları oluştu.

İstanbul'dan Edirne yönüne giden bütün yollar yağan karla örtüldü. Bir çok kişi yolculuğunu Bahçeşehir'de noktalamak zorunda kaldı. Yolda kalan araçların sürücüleri bölgedeki kafe ve restoranları doldurdu. Bu arada iş dönüşü Bahçeşehir'e ulaşmak isteyen İstanbullular ise trafikte kaldı. Semtin TEM girişine doğru kontak kapatan araçlar uzun kuyruklar oluştu.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...