İstanbul’da hava durumu nasıl? İstanbul’da kar yağışı ne kadar sürecek?

İstanbul'da hava durumu. İstanbul'da yarın hava nasıl olacak? İstanbul'da kar yağışı ne kadar sürecek? Hafta sonu İstanbul'da hava durumu bilgileri haberimi

İstanbul’da hava durumu nasıl? İstanbul’da kar yağışı ne kadar sürecek?

İstanbul’da kar yağışı dün akşam beri devam ediyor. Soğuk hava dalgası İstanbul’u ne zaman terkediyor? İstanbul’da kar yağışı ne zaman duracak? İstanbul’da yarın hava durumu nasıl olacak? İstanbul’da bugün aralıklarla devam edecek kar yağışı Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası’nın yüksek kesimlerinde yer yer yoğun olacak. İstanbul’da yarın karla karışık yağmur bekleniyor.

İstanbul’da kar yağışı ne kadar devam edecek ve yarın İstanbul’da hava durumu nasıl olacak sorularının cevabı haberin devamında… İstanbul’da bugün aralıklarla devam eden kar yağışının, akşam saatleri öncesine kadar Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası’nın yüksek kesimlerinde yer yer yoğun olması bekleniyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, İstanbul’da bu sabah saatlerinde kar kalınlığı Tuzla’da 20, Çamlıca’da 15, Yakacık’da 17, Şile’de 13, Uğur Mumcu ve Çekmeköy’de 12, Ümraniye, Sancaktepe, Kayışdağı, Hadımköy ve Esenyurt’ta 10, Pendik, Kurtköy ve Samandıra’nın yanı sıra Sultanbeyli ve Ömerli’de 8, Beykoz, Kağıthane ve Bulgurlu’da 5, Taksim, Beşiktaş ve Maslak’ta 4 santimetre, Sarıyer ve Kartal’da ise 1 santimetreden daha az olarak ölçüldü.

Bu sabah İstanbul’da ölçülen en düşük sıcaklıklar Üsküdar’da -3, Silivri’de -2, Ümraniye ve Arnavutköy’de -1, Florya, Büyükçekmece, Samandıra, Esenler, Eyüp, Sancaktepe, Sabiha Gökçen Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Kartal, Fatih ve Sarıyer’de ise sıfır derece olarak tespit edildi.

İstanbul’daki yoğun kar yağışı ve tipi görüşü kötü etkiliyor!

İstanbul’da son 24 saatte belirlenen saatteki en yüksek fırtına hızları, Anadolu Feneri civarında 98, Sarıyer ve Silivri’de 87, Sancaktepe’de 85, Esenler’de 76, Üsküdar ve Büyükçekmece’de 72, Kadıköy’de 70, Eyüp ve Ümraniye’de 69, Samandıra’da 66, Atatürk Havalimanı’nda 65, Florya’da 64, Ömerli ve Tuzla’da 63, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 57 kilometre ölçüldü.

Yoğun kar yağışı ve tipi dolayısıyla sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı’nda görüş mesafesi 2 kilometreye, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 500 metreye kadar düştü.

İstanbul’da bugün aralıklarla devam eden kar yağışının, akşam saatleri öncesine kadar Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası’nın yüksek kesimlerinde yer yer yoğun olması bekleniyor.

Rüzgarın hızının poyraz yönünden saatte 60-80 kilometre hızla fırtına şeklinde esmesi; akşam saatlerinde saatteki hızının 50 kilometreye düşmesi beklenirken, bugün en yüksek sıcaklığın 3 derece olacağı tahmin ediliyor.

Yarın (perşembe) ve Cuma günü İstanbul’da hava durumu

İstanbul’da, yarın yağışın aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde, sabahın erken saatlerinde ise yüksek kesimlerde yer yer kar olarak görülmesi bekleniyor.

Rüzgarın yıldız ve karayel yönlerinden saatte 40-70 kilometre hızla eseceği, sıcaklıkların ise en düşük sıfır, en yüksek 5 derece olacağı tahmin ediliyor.

Cuma günü sıcaklıklar mevsim normallerine çıkacak. Cuma günü, havanın parçalı çok bulutlu ve aralıklı hafif yağmurlu olması, rüzgarın da orta kuvvette esmesi bekleniyor.

İstanbul’da en düşük sıcaklığın 2, en yüksek 8 derece olacağı ve cumartesi gününden itibaren sıcaklıkların mevsim normalleri civarına çıkacağı tahmin ediliyor.

İstanbul’da AKOM aralıksız çalışıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a ilişkin uyarıları üzerine alarma geçen Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) karla mücadele ekipleri gece boyunca görev yaptı.

Anadolu ve Avrupa yakasında etkili olan kar yağışı sabaha kadar yer yer tipi şeklinde devam etti. Kar sabah saatlerinde şiddetini artırdı. Ekipler gece boyunca kar kürüme ve tuzlama çalışması yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış şartlarıyla mücadele ekipleri bin 28 araç, iş makinesi ve 4 bin 815 personelle ana arterlerde gece boyunca çalışmalarını sürdürdü. Kar yağışı nedeniyle trafikte olumsuzluk yaşanmadı.

Gece boyunca vatandaşlara iskelelerde, hastanelerin acil servislerinde,  mobil büfelerle kumanya, çorba ve çay dağıtımı yapıldı.

Çalışmalarda 4 bin ton tuz, 43 ton solüsyon kullanıldı.

Fırtına nedeniyle İstanbul’da 9 binanın çatısı uçtu, 11 ağaç devrildi.

Uçaklar özel sıvılarla yıkanıyor

Kar yağışı nedeniyle hava trafiğinde aksamaların yaşandığı Atatürk Havalimanı’nda karla mücadele çalışmaları kapsamında uçaklar, buz çözücü özel sıvılarla yıkanıyor. Havalimanında geceden itibaren etkisini artıran kar yağışı nedeniyle hava yolu şirketleri bazı seferleri iptal etti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, pistlerin buzlanmaması için gece boyunca buz çözücü solüsyonlar uyguladı. Sefere hazırlanan uçaklara, kanat, motor, kuyruk ve gövdesinin buzlanmaya karşı korunması amacıyla alkol ve glikoz karışımı sıvıyla “anti-icing” işlemi yapıldı.

Bazı yolcuların, iptal edilen seferleri ve gecikmeleri havalimanındaki bilgi ekranlarından kontrol ettiği görüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...