Sözcü Plus Giriş

Türkiye bugün tam anlamı ile elektrik kâbusu yaşadı. İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Diyarbakır dahil onlarca ilde elektrikler kesildi. Yapılan açıklamalara göre, yer yer bazı yerlere elektrik verildi. Ancak milyonlarca hanenin bulunduğu İstanbul'un her iki yakasında da bir çok ilçede elektrikler kesik.

Türkiye genelinde bu sabah iletim sistemindeki arıza nedeniyle elektrikler kesilince yaşam alt üst oldu. Kent içi ulaşımda metro, tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti, okullarda eğitim aksadı.

İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul’da elektrikler ne zaman gelecek?

Yaklaşık 1.5 saat sonra, arızanın giderildiği yerlere elektrik verilmeye başlandı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin ‘sistem arızası’ olarak açıkladığı kesintiler saat 10.36.’dan itibaren önce batı illerinde başladı domino taşı gibi bir saat içinde tüm illere yayıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, ardından küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30’a kadar tüm illerde elektrikler kesildi.

Ulaşım başta olmak üzere yurt genelinde hayat adeta durdu. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu, metroda kalanlar ilk çıkışa kadar yürüdü. Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı. Elektriklerin kesilmesi en çok sanayi kuruluşlarını vurdu. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı. Gümrük kapıları başta olmak üzere jeneratör olan yerlerde hizmetler sürdürüldü.

Türkiye'yi İzmir'deki bir santral karartmış

Türkiye’yi İzmir’deki bir santral karartmış

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Slovakya’da yaptığı açıklamada İstanbul’un yüzde 90’ına elektrik verildiğini açıkladı ancak ilçelerden gelen haberlere göre, bir çok yerde halen elektrik yok.

İstanbul Avrupa yakasında Beyoğlu, Ataköy’de, Zeytinburnu ve Sarıyer Maden Mahallesi ile Anadolu yakasında ise Kadıköy, Maltepe gibi ilçelerde elektrik kesintisi sabah 10:30’dan beri sürüyor.

Yayınlanma Tarihi:17:52,