Sözcü Plus Giriş

İşten çıkarılan işçilere Erdemir işçisinden destek

Ereğli'de bulunan Tat Metal Çelik Sanayi'de ki işçilerin işten çıkarılacağı iddiası üzerine bir grup Erdemir işçisi yürüyerek olaya tepki gösterdi.

Güncellenme: 22:46, 03/10/2015
İşten çıkarılan işçilere Erdemir işçisinden destek

Foto: DHA

 

Türk Metal Şube yöneticileri ile bir grup Erdemir işçisi, işten çıkarıldıkları iddia edilen 20 işçiye destek vermek amacıyla otobüslerle Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’ne geldi.

Yaklaşık 200 işçi, sloganlarla Tat Metal şirketine kadar yürüdü. Türk Metal Şube Başkanı Metin Ercan, Tat Metal’deki örgütlenme çalışmalarına, fabrikadaki işçilerin talebi üzerine başladıklarını söyledi. Ercan, şöyle dedi: “Çalışanın, emeğinin karşılığını daha iyi alabilmesi, daha iyi koşullarda iş hayatını sürdürebilmesi için verdiğimiz mücadelede ne yazık ki üzücü olaylar da yaşıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz eylemin ana sebebi de, örgütlenmek isteyen işçilerin bu talebine sıcak bakmayan işverenin, tüm çalışanlara adeta gözdağı vermek için işçi çıkarmalara yönelmesidir. Şu anada kadar ne yazık ki 20 emekçi kardeşimize ‘işten çıkarıldın, gelme’ denildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Şirket yetkilerinin, çalışanları birer birer odalara çağırıp, ‘e-devlet’ şifreleri isteyerek, sendikamıza üye olup olmadıklarını belirlemek ve ‘işten atarız’ tehdidiyle üyelikten ayrılmalarını sağlamak için baskı yaptıklarını da biliyoruz. Bu anayasal bir suçtur. Bunları isteyenleri de tespit ettik. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız.”

Yayınlanma Tarihi:22:45,