Sözcü Plus Giriş

John Nash kimdir? Akıl Oyunları’nın John Nash’i öldü!

Nobel ödülü ünlü matematikçi John Nash 86 yaşında hayatını kaybetti. John Nash geçirdiği trafik kazasında eşiyle birlikte öldü. Peki John Nash kimdir?

Güncellenme: 12:34, 25/05/2015
John Nash kimdir? Akıl Oyunları’nın John Nash’i öldü!

Özellikle hayatını konu alan Akıl Oyunları (Beautiful Mind) filmi ile kitlelerin tanıştığı ünlü matematikçi John Nash 86 yaşında New Jersey’de bindiği taksinin kaza yapması sonucu 81 yaşındaki eşi Alicia Nash 81 ile birlikte hayatını kaybetti. Kazanın orta şeritteki bir aracı sollamak isteyen taksicinin, aracın yoldan çıkması ve korkuluklara çarpması sonucu yaşandığını açıkladı. Peki John Nash kimdir?

JOHN NASH KİMDİR?

Tam adıyla John Forbes Nash Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Teknoloji Enstitüsü (günümüzde Carnegie Mellon Üniversitesi)’de tamamladıktan sonra doktora yapmak için Princeton Üniversitesi’ne gitti. 21 yaşında hazırladığı doktora tezi, “Oyun Teorisi”, ona uzun yıllar sonra, 1994’te Nobel Ekonomi Ödülünü kazandırdı. Genç deha, John von Neumann’ın icadı olan oyun teorisindeki sorunları çözüp kullanılır hale getirdi. 30 yaşına kadar parlak fikirleri ve göze çarpan kişiliği sayesinde hızla yükselip matematik camiasının önde gelen isimlerinden biri olan John Nash, MIT’de profesörlük yapmaya başladığında karısı Alicia Larde ile tanıştı. Larde o zamanlar daha bir fizik öğrencisiydi. John Nash’in şizofreni sorunları başlamadan kısa süre önce çiftin bir oğlu oldu. John Nash aynı zamanda soğuk savaş döneminde ordu adına şifre çözücü olarak çalışmıştır.

John Nash’in Hastalığının ilk belirtileri 1958 yılında görülmeye başladı. Bir oda arkadaşı olmamasına rağmen bir oda arkaşından bahsedip etrafındakileri korkutmuş ve oda arkadaşıyla yaptığı hayali sohbetler onun şizofren olduğunu ortaya çıkarmıştır. Daha sonra bu hastalığı kendi zekasını kullanarak yenmiştir.

Alicia Larde-John Nash çifti 1963'te boşandı ve 1970'te tekrar bir araya geldi. Bu tarihten itibaren darılıp barışan çift, kendileri hakkında “aynı çatı altındaki iki yabancı” benzetmesini yapmıştı. Nash 1994'te Nobel Ödülü'nü kazandıktan sonra aralarını düzelttiler ve 1 Haziran 2001'de tekrar evlendiler.

Nash, 1945 ve 1996 yılları arasında 23 bilimsel çalışma yayınladı, ayrıca “Essays on Game Theory” (1996) ve “The Essential John Nash” isimli kitapları yazdı. Aynı zamanda “Hex” ve “So Long Sucker” adlı 2 popüler oyunun yaratıcıları arasındadır. Princeton'da matematik üzerine çalışmalar yapmaktaydı. Yaşantısı, Akıl Oyunları adlı filme konu olmuştur.

 

Yayınlanma Tarihi:18:26,