Sözcü Plus Giriş

Kaçaklar kendilerini ihbar etti

Alkollü İngiliz kaptan yönünü şaşırınca, Suriyeli kaçaklar kendilerini Sahil güvenliğe ihbar etti.

Güncellenme: 16:23, 21/05/2015
Kaçaklar kendilerini ihbar etti

Muğla’nın Bodrum İlçesi açıklarında sahil Güvenlik ekipleri tarafından üç ayrı noktada tekne ve lastik botlarla Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmeye çalıştıkları belirlenen yabancı uyruklu toplam 176 kaçak ile organizatör oldukları ileri sürülen 1’i İngiliz 2 kaptan yakalandı. Tilkicik Koyu’nda yakalanan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu tamamı Suriyeli 84 kaçağın, kendilerini taşıyan teknenin kaptanının aşırı alkollü olması ve yönünü kaybedip, birara kayalıklara çarpma tehlikesi atlatması üzerine korkup, kendilerini ihbar edip Sahil Güvenlik’ten yardım istedikleri bildirildi.

Havaların ısınması ile Bodrum’dan yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçişlerde artış yaşanmaya başladı. 8 çocuk, 12’si kadın toplam 84 Suriyeli kaçak, 52 yaşındaki İngiliz kaptan Richard H.’nin kullandığı 15 metrelik ahşap tekneyle Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek için saat 01.00 sıralarında denize açıldı. İddiaya göre, aşırı alkollü olan kaptan Richard H.’nin Tilkicik Koyu’na geldiklerinde, rotayı şaşırması ve bir ara da tekneyi Gemitaşı Kayalıkları’na doğru sürmesi üzerine korkup, paniğe kapılan kaçaklar, Türk Sahil Güvenliği’ni arayıp, yardım istedi.

Bodrum’dan yola çıkan 302 Sahil Güvenlik Botu bölgeye gidip, Tilkicik Koyu’nda bir saat boyunca dönüp dolaşan teknedeki kaçakları kurtardı. Sahil Güvenlik botuna alınan kaçaklar ve aşırı alkollü kaptan Richard H., karaya çıkartıldı.

Bir süre sonra yaşavaş yavaş kendine gelmeye başlayan kaptan Richard H., gülerek ‘Beni gecenin bir yarısında uyandırdılar. İnanın ne durumda olduğumu ben dahi bilmiyorum. Bunlar turist. ‘Bizi, Yunan adalarına götür sana iyi para veririz’ dediler. Ben de bunun üzerine tekneyi kullanmaya çalıştım ama bir süre sonra motorlar durdu, çalışmadı” dedi.

KAPTAN KOYDAN ÇIKAMADI TEKNEYİ KAYALIKLARA SÜRDÜ

Kaçakların arasında bulunan ve eski milli boksör olduğunu söyleyen Suriyeli 34 yaşındaki Kassam Ey Budai, “Yunan Adası’na götürmek için bizlerden 2’şer bin dolarlar aldılar. Tekneye bindiğimizde kaptanın sarhoş olduğunu görünce şok olduk. Kaptan tekneyi çalıştırdı ama gece karanlığında yönünü bulamadı, kayalıklara doğru gidiyordu engel olduk. Zaten denize açılsaydık Yunanistan yerine başka yerlere giderdik herhalde. Kaptan motorları durdurdu, bir daha çalışmadı. Çaresiz, Sahil Güvenliği arayıp, yardım istedik” dedi.

5 gündür yollarda oldukları için çok bitkin oldukları görülen kaçakların işlemlerinin sürdüğü bildirildi. İngiliz kaptanın ise işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Öte yandan, Akyarlar Mahallesi Hüseyin Burnu’ndaki bir lastik botta 45, Karada açıklarındaki bir sürat teknesinde ise 47 olmak üzere İstanköy Adası’na geçmeye çalışan Suriye, Afganistan ve Mynmar uyruklu toplam 92 kaçak ve 1 organizör kaptan daha yakalandı.

DHA