Sözcü Plus Giriş

Kaçırılan Türk işçi: ‘İlk aklıma gelen kefendi’

Irak'ta kaçırılan 16 Türk işçiden 51 yaşındaki Recep Tekin: "İlk aklıma gelen kefendi. 'IŞİD geldi' dedik. Aklımızdan geçen bizi öldürmeye götürdükleriydi"

Güncellenme: 17:44, 01/10/2015
Kaçırılan Türk işçi: ‘İlk aklıma gelen kefendi’

 

Foto: DHA

Irak’ın başkenti Bağdat’ta kaçırılan ve 28 gün sonra serbest bırakılan Türk işçilerden 51 yaşındaki Recep Tekin, “İlk aklıma gelen kefendi. ‘IŞİD geldi’ dedik. Aklımızdan geçen bizi öldürmeye götürdükleriydi” dedi.

Zonguldaklı, 3 çocuk babası Recep Tekin, bu sabah saatlerinde geldiği Alaplı İlçesi’ne bağlı Aydınyayla Köyü’nde eşi 48 yaşındaki Hakibar Tekin, çocukları ve yakınları tarafından karşılandı. Yakınları ve komşularının ‘Geçmiş olsun’ dileklerini kabul eden Tekin, 2009 yılında Ereğli İlçesi’nde çalıştığı gemi tersanesinin kapanmasıyla işsiz kalması sonucu ilk olarak Azerbaycan, oradan Rusya ve son olarak 8 ay önce Irak’a gittiğini söyledi. Stadyum inşaatının şantiyesinde gece silahlı ve yüzleri maskeli kişiler tarafından kaçırıldıklarını anlatan Tekin, şöyle konuştu:

İLK AKLIMIZA GELEN KEFENDİ

“El ve gözlerimizi bağladılar. Araçlara koydular. İlk aklıma gelen kefendi. ‘IŞİD geldi’ dedik. Elin bağlı, yüzün bağlı. İlk aklımızdan geçen bizi öldürmeye götürdükleriydi. 1.5 saat yol gittik. Biz ‘kefeni giydik’ dedik. Kelime-i Şahadet getirmeye başladık. Sonra köy evi gibi bir yere götürdüler bizi. Kaldığımız yerde davranışları güzeldi. Bize insanca davrandılar. Yemek, çay, sigaramızı verdiler. 3 kez yer değiştirdik.”

STRES VE KORKUDAN BAŞKA BİR ŞEY YAŞAMADIK

Sabaha karşı 05.00 sıralarında Kerbela yolunda serbest bırakıldıklarını belirten Tekin, “Bağdat’ın dışında bir yer. Bir taksiciyi durdurduk. Ona konsolosluğu arattık. Sonra bizi aldılar. Orada 4 saat bekledik. Bizim haber vermemizle konsolosluğun haberi oldu. Esir kaldığımız süre boyunca stres ve korkudan başka bir şey yaşamadık” diye konuştu.DHA