Kaçırıp 100 bin dolar fidye istediler

100 bin dolar fidye için kaçırılan Suriyeli çocuk Yezen Hüsrom'u kurtarmak için 20 kişilik polis timi kuruldu.

Kaçırıp 100 bin dolar fidye istediler

Fidye için kaçırılan Suriyeli çocuk operasyonla kurtarıldı


Ülkelerindeki iç savaştan 2 yıl önce kaçıp Kahramanmaraş’a yerleşen ve 20 gün önce 100 bin dolar fidye için kaçırılan Suriyeli ailenin 10 yaşındaki çocuğu Yezen Hüsrom, 20 kişilik polis timinin Adana, Kahramanmaraş ile Mersin’de düzenlediği eş zamanlı operasyonla kurtarıldı. Yezen Hüsrom ailesine teslim edilirken, 3 ilde 7 adrese düzenlenen baskında Suriyeli 9 kişi gözaltına alındı.

Suriye’nin İdlib kentindeki çatışmalardan 2 yıl önce kaçıp Türkiye’ye sığınan ve geldikleri Kahramanmaraş’ın Şehit Evliya Mahallesi’nde yaşayan 5 çocuklu Muhammed (37) ve Fatma Hüsrom (30) çiftinin ortanca çocuğu Yezen, geçen 31 Ocak’ta babasının bakkal dükkanından ekmek alıp eve gittiği sırada ortadan kayboldu. Yezen’in gece yarısına kadar eve gelmemesi üzerine ailesi polise kayıp başvurusunda bulundu.

100 BİN DOLAR FİDYE İSTEDİLER


Kayıp başvurusu üzerine polis, kentteki birçok ev ve işyerinde yaptığı aramaya rağmen Yezen Hüsrom’a ulaşamadı. Polisin arama çalışmaları sürerken kimlikleri belirsiz kişiler, 9 gün sonra Suriye operatöründen telefonla baba Muhammed Hüsrom’u arayarak 100 bin dolar fidye karşılığında oğlu Yezen’i serbest bırakacaklarını aksi taktirde işkenceyle öldüreceklerini söyledi. Fidye şebekesi, daha sonra 5 gün aralıklarla aynı telefon numarasından baba Hüsrom’u arayarak para göndermesini yeniledi. Baba Hüsrom’un o kadar parayı veremeyeceğini söylemesi üzerine şebeke üyeleri, Yezen Hüsrom’un görüntüsünü çekip babası Muhammed Hüsrom’a göndererek fidye tutarını 75 bin dolara indirdi.

20 KİŞİLİK ÖZEL EKİP KURULDU, PTS KAYITLARI İNCELENDİ


Baba Hüsrom’un polise bilgi vermesi üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde 20 kişilik özel ekip kuruldu. Polisler, ailenin arandığı telefon numarasının 5 günde bir açılmasının şebeke üyelerinin Türkiye’ye giriş çıkış yaptıkları nedeniyle kapalı olabileceğinden şüphelenerek sınır hatlarına çıkan otoyollardaki Plaka Tanıma Sistemi’nin (PTS) kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Kamera kayıtlarında Yezen Hüsrom’un kaçırıldığı günden itibaren 5’er gün aralıklarla Hatay yönüne giden Suriye plakalı bir otomobil belirledi. Otomobilin incelenen plakasının da sahte olduğunu belirleyen polisler, aynı renk ve modeldeki Suriye plakalı araçlarla ilgili çalışma yaptı.

POLİSİ GÖRÜNCE ÇOCUĞUN ÜZERİNE YATTI


Ekipler, söz konusu otomobili Adana ile Mersin’in Erdemli İlçesi’nde 2’şer, Kahramanmaraş’ta ise 3 farklı adrese gelip gittiğini saptadı. Otomobildekilerin uğradığı 7 adresi takibe alan polisler, Yezen Hüsrom’un Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki bir apartmanın bodrum katında tutulduğunu belirledi. Bunun üzerine harekete geçen polis, Adana, Mersin ve Kahramanmaraş’ta belirlenen 7 farklı adrese sabaha karşı özel harekat polislerinin de desteğiyle eş zamanlı baskın yaptı. Operasyonda Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki bodrum katında alıkonan Yezen Hüsrom, yer yatağında uyuyan Suriye uyruklu Yusuf Mizdar (26), Tarık Kavukçu (45) ve Ali Ali’nin (34) yanlarında bulundu. Polis kamerasına yansıyan görüntülerde şüphelilerden birinin polisi görünce yorganın altındaki Yezen Hüsrom’un üzerine uzandığı ama çocuğun yorganın altından çıktığı görülüyor.

SURİYELİ 9 KİŞİ GÖZALTINDA


Evdeki Yusuf Mizdar, Tarık kavukçu ve Ali Ali, Mersin’deki diğer adreste Shadi Alabey (32), Adana’daki 2 adreste şebeke lideri Muhammed Alali (55) ile oğlu Mahmut Alali (25), Kahramanmaraş’ın Mağralı Mahallesi’ndeki 3 adreste yapılan baskında ise Suriyeli Hüsrom ailesini izleyerek şebekeye bilgi aktardığı belirtilen Muhammed Albulvahit (47), Ali Abdulvahit (39) ve Hüseyin Abdulvahit (45) gözaltına alındı.

‘DÖVDÜLER’

Suriyeli Yezen Hüsrom, polisler tarafından Kahramanmaraş’a getirilerek Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın makamında ailesine teslim edildi. Hüsrom ailesi, Yezen’e kavuşarak sevin gözyaşları döktü. Baba Muhammed Hüsrom, emeği geçenlere teşekkür ederek, şüphelilerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi, “20 gün önce benim bakkal dükkanım var dükkandan eve ekmek götürürken yolda kaçırmışlar. Bir çete çocuğumu arabayla götürmüş. Önce 100 bin sonra 75 bin dolar fidye istediler. Parayı vermememiz halinde oğluma işkence yapacaklarını söylediler. Polise başvurmam halinde çocuğumu öldüreceklerini söylediler. Ben 2 yıldır Kahramanmaraş’ta yaşıyorum. Türk polisinin güçlü olduğunu çok iyi biliyorum” dedi.

Anne Fatma Hüsrom ise, oğluna kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Operasyonda kurtarılarak ailesine teslim edilen Yezen Hüsrom da kendisini kaçıranların 20 gün süresince dövüp tokatladığını ifade ederek “Ben evde yatarken geçen akşam polisler geldi. O anda birisi benim üzerime yatarak beni sakladı. Ben de aralarından çıktım ve polisler beni görüp aldı. Kurtuldum, çok şükür” diyerek konuştu.

DUBAİ’DE YAŞAYAN İŞADAMI DEDEDEN PARA ALMAK İÇİN KAÇIRMIŞLAR
3 ilde 7 adrese yapılan eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınan Suriye uyruklu 9 şüpheli, sorgulanmak üzere Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. İlk sorgularında suçlarını kabul eden şebeke üyeleri, Yezen Hüsrom’u Dubai’de yaşayan işadamı dedesi Halit Hüsrom’dan para almak için kaçırdıklarını söyledikleri öğrenildi. Şebeke üyeleri, Türkiye’de yaşadıklarını, Suriye hattından ise belirli aralıklarla Hatay’ın Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarına giderek oradan aileyi telefonla arayıp Suriye’de oldukları izlenimi vermeye çalıştıklarını anlattı. Emniyet Müdürlüğü’nde sorguları süren Halep merkezli şebeke üyesi 9 şüpheli, işlemlerinin tamamlanmasının ardından ‘Çocuk kaçırma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, tehdit, işkence ve şantaj’ suçlarından adliyeye sevk edilecek. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...