Reklamsız Sözcü

Kamran İnan kimdir? Kamran İnan hayatını kaybetti!

Kamran İnan, yaşamını yitirdi. Eski bakanlardan 86 yaşındaki Kamran İnan'ın cenazesi yarın memleketi Bitlis'te kaldırılacak. Peki Kamran İnan kimdir?

android-time 11:31
Kamran İnan kimdir? Kamran İnan hayatını kaybetti!
Kamran İnan, yaşamını yitirdi. Eski bakanlardan 86 yaşındaki Kamran İnan'ın cenazesi yarın memleketi Bitlis'te kaldırılacak. Peki Kamran İnan kimdir?

Kamran İnan, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Kamran İnan'ın cenazesi yarın memleketi Bitlis'in Hizan İlçesi'nin Gayda köyünde toprağa verilecek. Kamran İnan'ın ardından TBMM'de tören yapılmayacak. Kamran İnan, Adalet Partisi döneminde Demirel'e karşı genel başkan adayıydı. Eski Devlet Bakanlarından Edip Safter Gaydalı'nın amcası olan Kamran İnan'ın unutulmayan sözleri arasında “Türkiye, haini en çok olan ülke” cümlesi de yer alıyordu. Peki Kamran İnan kimdir?

KAMRAN İNAN KİMDİR?

Kamran İnan, 1929 yılında Bitlis’in Hizan ilçesinde doğan Kürt kökenli Türk diplomat ve devlet adamıdır. Bursa Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kamran İnan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ardından da Cenevre Siyasal Bilgiler Fakültelerini hukuk doktorası ile bitirdi. Dışişleri Bakanlığı’na giren Kamran İnan, 14 Ekim 1973 tarihinde Adalet Partisi’nden Bitlis senatörü seçildi. Kamran İnan, istifa ettiği 7 Haziran 1979 tarihine kadar Cumhuriyet Senatosu Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-AET karma parlamento grubu başkanlığı ile 1977-1978 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı görevlerinde bulundu. 1979 yılından başlayarak Birleşmiş Milletler Cenevre Temsilciliği’nde Türkiye’nin daimi temsilcisi olan Kamran İnan, 1983 yılına kadar bu görevinde kaldıktan sonra yeni kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi’ne katıldı ve Bitlis milletvekili seçildi.

Kamran İnan, 1987 yılında Anavatan Partisi’ne geçti ve bu sefer bu partiden milletvekili seçildi. 1987-1991 yılları arasında kurulan ANAP hükümetlerinde devlet bakanı olarak görev aldı. Kamran İnan, 1993 yılında Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümü üzerine yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anavatan Partisi tarafından DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel’e karşı aday gösterildi. 1. ve 2. Tur’da 95, 3. Tur’da 94 oy olarak Süleyman Demirel’in ardından ikinci oldu. 17., 18., 19. ve 20. dönemlerde Bitlis’ten, 21. dönemde Van’dan milletvekili seçilen Kamran İnan, TBMM Dışişleri Komisyonu başkanlığı görevinde bulundu. Kamran İnan, Fransa’dan Légion D’Honneur Nişanı (2006’da Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek iade etti), Avrupa Parlamentosu Altın Madalyası ile Türkiye-AET Ortaklığı Gümüş Madalyası sahibidir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:3023.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more