Sözcü Plus Giriş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş ‘Dünya Tiyatro Günü'nde bir açıklama yaptı. Karakaş açıklamasında şöyle dedi:

“27 Mart ‘Dünya Tiyatro Günü'nde, Atatürk Kültür Merkezi'ni 7 yıldır kapalı tutan ve talan eden sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunan sanatçılarla dayanışmamızı kamuoyuna duyurmak için Çağlayan Adliyesi'ndeyiz.

Tiyatromuz, ne yazık ki, tarihinin en karanlık günlerini yaşıyor. Tiyatro mekanları bir bir kapanmakta. AKM'nin yanısıra Muammer Karaca Tiyatrosu, Taksim Sahnesi gibi mekanların kapanması, hiç kuşkusuz siyasal iktidarın kültür politikasının sonucudur. Ankara'da Akün ve Şinasi sahnelerinin de satıldığını, ranta kurban edildiğini öğreniyoruz. Özel tiyatroların binbir zorluk içinde açtığı mekanlar da, ekonomik sorunlar yüzünden kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Öte yandan, tiyatroya devlet yardımı nesnel ölçütlerden uzak bir biçimde dağıtılırken, önemli bir bölümü yandaş şirketlere veriliyor. Bir başka sorun da, tiyatro sanatçılarının taşeron sistemine tutsak edilmesi. Nice oyuncu ve teknik eleman sosyal güvenceden yoksun çalışmakta.

Bütün bu olanaksızlıklara karşın genç topluluklar sanatlarını icra etmekte direniyorlar. Dileğimiz, seyircinin sanatçılarımıza sahip çıkması ve bu dayanışmayı güçlendirmesidir.

CHP Kültür ve Sanat Platformu olarak, tüm tiyatro emekçilerinin 27 Mart ‘Dünya Tiyatro Günü'nü kutlarken, yaşadığımız zor günlerde toplumsal sorunlara eleştirel bir gözle yaklaşan genç tiyatro topluluklarımızın çabalarını teşekkürle anıyoruz.”