Sözcü Plus Giriş

Katır protestosuna gaz bombası

Şırnak Uludere'de sınır kaçakçılığında kullanıldığı gerekçesiyle İl Tarım Müdürlüğü'nün 57 katır için mahkemeden itlaf talebinde bulunması, tepki çekti.

Güncellenme: 20:06, 20/03/2015
Katır protestosuna gaz bombası

Katır sahipleri, katırlarla gittikleri Kaymakamlık binası önünde protesto gösterisi yaptı.

Şırnak’ın Irak sınırındaki Uludere İlçesi’nden yapılan sınır kaçakçılığında yük taşımak için kullanıldığı iddia edilen 57 katır için İl Tarım Müdürlüğü, hasta olduklarını gerekçe göstererek Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu ve bunların itlaf edilmesini talep etti. İl Tarım Müdürlüğü’nün bu talebini öğrenen katır sahipleri, bugün katırları ile birlikte Uludere Kaymakamlığı önüne gelerek protesto gösterisinde bulundu.

Katırlarının hasta olmadığını söyleyen sahipleri, talebin geri çekilmesini isterken, zaman zaman gerginlik yaşandı.

Uludere Belediye Başkanı Üren, geçenlerde 4 katırın itlaf edilmesi ve 57 katır için Tarım İl Müdürlüğü’nün itlaf talebinde bulunması üzerine halkın katırları ile Kaymakamlığa gelerek kararı protesto ettiğini söyledi. Üren, “Burada katır sahipleri Kaymakam ile görüşmek istiyor. Bölge insanının tek geçim kaynağı olan sınır ticareti için kullanılan hayvanların itlaf edilmesini istemiyorlar. Biz de halkımızın bu haklı protestosunu destekliyoruz” dedi. Sahipleri katırlarla birlikte Kaymakamlık önündeki protestolarını sürdürdü.

GAZLA MÜDAHALE EDİLDİ

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde sınır kaçakçılığında kullanıldığı gerekçesiyle İl Tarım Müdürlüğü’nün 57 katır için mahkemeden itlaf talebinde bulunması üzerine Kaymakamlık önünde yapılan katırlı protesto eylemine katılanlara polis dağılmaları uyarısı yaptı. Grubun dağılmaması üzerine polis biber gazıyla müdahade bulundu.

Polis müdahalesine katır sahipleri taşlarla karşılık verirken, çıkan olaylarda 1 polis ve 1 gösterici yaralandı.

Uludere Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan’ın protostoculara yönelik yaptığı konuşmadan sonra eylemciler dağıldı. Ferit ASLAN/ŞIRNAK, (DHA)