Kenan Evren öldü iddiası Kenan Evren’i TT yaptı! (Kenan Evren kimdir?)

Kenan Evren öldü iddiası sosyal medyayı karıştırdı, KenanEvren hashtag'i Twitter'da bir anda TT (trend topic) oldu. Kenan Evren öldü mü? Kenan Evren kimdir?

Kenan Evren öldü iddiası Kenan Evren’i TT yaptı! (Kenan Evren kimdir?)

Kenan Evren öldü mü? Bu soru ile sosyal medya karıştı. Bazı sitelerde Kenan Evren öldü haberi yayınlandıktan birkaç dakika sonra geri çekildi. Sosyal medyada gündeme gelen “Kenan Evren öldü” haberleri Twitter’da gündemin ilk sıralarında yer aldı. Medyanın henüz doğrulayamadığı habere ilişkin şimdilik resmi bir açıklama yapılmazken, Twitter’da Trend Topics (TT) listesine oturan #KenanEvren hashtag’i altında çok sayıda paylaşım yapıldı. Peki Kenan Evren kimdir?

Konuya ilişkin resmi tek bir açıklama ya da haber bulunmamasına rağmen sosyal medyada yayılan iddialar üzerine konu Twitter’dan en çok konuşulan başlıklardan biri haline geldi.

Bu arada 24 Şubat’ta Kenan Evren’in sağlık durumuna ilişkin bir köşe yazısı kaleme alan Vatan yazarı Murat Çelik, “Kenan Evren kararı göremeyebilir” diyerek sağlık durumun kötü olduğunu ifade etmişti.

KENAN EVREN KİMDİR?

1918 yılında Manisa ilinin Alaşehir ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir ve İstanbul'da sürdürdü ve Maltepe Askerî Lisesi'nden mezun oldu. 1938 yılında Kara Harp Okulu'nu, 1949 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Topçu subayı ve Kurmay subay olarak Silahlı Kuvvetler'in çeşitli kademelerinde görev yaptı. Dokuzuncu Kore Türk Tugayı'nda, önce Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü; sonradan Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Tuğgeneralliğe yükseldiği 30 Ağustos 1964 gününden itibaren, Silahlı Kuvvetler'in bütün komuta kademelerinde ve üst rütbelerde görevini sürdürerek, Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra, 7 Mart 1978 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. Bu görevi sırasında, 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri müdahale ile, diğer görevleri yanında Devlet Başkanlığı görevini de üstlendi.

7 Kasım 1982 tarihinde halk oyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile, Türkiyenin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. 9 Kasım 1989 tarihinde, görev süresini tamamlayarak Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...