KESK’ten saldırıya kınama

KESK, HDP’nin Diyarbakır mitinginde yaşanan saldırıya ilişkin, “Katliamı kınıyor, protesto ediyoruz" dedi.

KESK’ten saldırıya kınama

KESK dün Diyarbakır’da yaşanan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada “Faşizme inat barışı ve halkların kardeşliğini savunmaya devam edecek, geleceğimize sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

KESK, HDP'nin Diyarbakır mitinginde yaşanan bombalı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, tüm gelişmelerin, AK Parti'nin iktidarda kalmak, Cumhurbaşkanın başkan olmak için bir takım karanlık işler içine girdiğini gösterdiğini savunarak, şunları ifade etti:
“Yaşananlar açıkça sivil darbe görünümündedir. Seçimlere kan bulaşmıştır. Sandıkların güvenliğinden sorumlu olan AKP, sandıktan çıkacak iradeye ipotek koymak istemektedir. AKP ve medyası, hemen tamamına yakını HDP'ye olmak üzere muhalefet partilerine yönelik yüzlerce saldırıya rağmen bir kişinin bile gözaltına alınmamasının cevabını vereceğine psikolojik savaş yöntemlerine başvurarak suçlarını gizlemeye çalışmaktadırlar. Havuz medyası paranoyaklık derecesine varan yayınlarla HDP'yi hedef tahtası koymuştur. HDP'ye yönelik bir yandan militarist yöntemlerle saldırılar yapılırken bir yandan müşahitlerinin de aralarında olduğu üyelerinin toplu şekilde gözaltına alınması, tutuklanması yönelimlerin kaynağının aynı olduğunu düşündürtmektedir.
5 Haziran'da gerçekleşen Diyarbakır katliamı tüyler ürperticidir. Yüzbinlerin katıldığı bir mitingde patlatılan bombalarla yüzlerce vatandaşın ölümünün hedeflendiği çok açıktır. Daha az sayıda kalabalık içinde patlatılan bombalarda yüzlerce insanın öldüğü dünyadaki örneklerden bilinmektedir. Olası bir izdihamda yaşanacak ölümleri hayal etmek bile kan dondurucudur. 40 yıllık çatışmalı bir ortamda büyüyen Diyarbakır halkının sağduyusu ve disiplini hedeflenen faciayı önlemiştir. Son olayların gerçekleştirilme biçimleri kontrgerilla ve JİTEM'in yeniden devrede olduğunu düşündürtmektedir. Eğer böyleyse, JİTEM'i kuranların ve kullananların sonu ne olduysa bugün yeniden devreye sokanların da aynı sonu yaşayacakları unutulmamalıdır. Diyarbakır halkına geçmiş olsun diyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Katliamı kınıyor, protesto ediyoruz. Faşizme inat barışı ve halkların kardeşliğini savunmaya devam edecek, geleceğimize sahip çıkacağız.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...